1. HABERLER

  2. HAK İHLALLERİ

  3. Gazi Üniversitesi’nde Laikçi Zorbalık
Gazi Üniversitesi’nde Laikçi Zorbalık

Gazi Üniversitesi’nde Laikçi Zorbalık

Hukuksuz başörtü yasağı çoğu üniversitede artık uygulanmamasına rağmen bazı üniversitelerde zorbalıkla devam ediyor.

21 Kasım 2011 Pazartesi 04:37A+A-

Gazi Üniversitesi (G.Ü.) Mesleki Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nde Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin’in, iki başörtülü öğrenciyi zor kullanarak uygulamalı dersten attığı öğrenildi.

 “GÜVENLİĞİ ÇAĞIRMAKLA TEHDİT ETTİ”

G.Ü. Mesleki Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf Öğrencileri Sümeyye Kaya ve Ayşenur Gündüz, başlarına geleni Yeni Akit’e anlattılar. “Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi” dersini birlikte Yrd. Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin’den aldıklarını anlatan Sümeyye Kaya, “Bu dersin uygulaması için 2 Kasım’da Gazi Üniversitesi Anaokulu’na gittik. Yrd. Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin, başörtülü olduğumuz gerekçesiyle uygulamalı derse giremeyeceğimizi söyledi. Başörtümüzü çıkarmayacağımızı söyleyince bizi anaokulunun Müdiresi Bilge Koçak’a yönlendirdi. Görüştüğümüz Müdire Koçak ise, ‘Sınıfa bu şekilde girerseniz güvenlikçileri çağırıp dışarı attırırım’ dedi” şeklinde konuştu.

“İTE-KAKA SINIFTAN ÇIKARMAYA ÇALIŞTI”

O gün derse giremediklerini anlatan Kaya, 16 Kasım tarihinde ikinci uygulama dersi için tekrar anaokuluna gittiklerini belirterek, “Okul idaresi ve Fatma hanım yine bize engel olmak istediler. Fatma hanım, arkadaşım Ayşenur Gündüz’ü arkasından kapıya doğru iteleyerek, ‘çıkın gidin, yormayın’ beni diye bağırdı. Dekan yardımcısı ile görüştüklerini, onun da sınıfa başörtülü girilemeyeceğini söylediğini iddia etti. Ancak biz ders saatinde 5 yaş sınıfına girdik; fakat Fatma Tezel Şahin yine peşimizi bırakmadı; arkamızdan sınıfa gelerek sınıfı terk etmemizi istedi. Çıkmak istemeyince beni kollarımdan tutarak itelemeye başladı. Bütün bunlar küçücük anaokulu çocuklarının gözlerinin önünde oldu. Biz çıkmayı kabul etmeyince, ‘Bu şekilde yaparsanız uygulamanızı kabul etmeyeceğim’ diye tehdit etti. Bütün bunlara o sırada koridorda olan personel ve diğer öğrenci arkadaşlar da şahit oldu” diye anlattı.

“SINIFTA KALACAĞIMIZ KESİN GÖRÜNÜYOR”

30 Kasım’da tekrar bir uygulama dersi olduğunu ve bütün yaşananların ardından Yrd. Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin’in kendilerine objektif bir not vereceğine inanmadıklarını, dersten sınıfta kalacaklarının kesin göründüğünü anlatan Kaya, çaresizliklerini ifade etti. Keyfi uygulamanın mağduru iki başörtülü öğrenci başlarına gelenleri Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Üniversite Rektörlüğü ve Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) bir dilekçe ile bildirdiklerini ifade ettiler.  

HABERE YORUM KAT