1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gazetecilere İdam İpi Attılar
Gazetecilere İdam İpi Attılar

Gazetecilere İdam İpi Attılar

Sakarya'da laiklik konulu konferansa katılan Mustafa Akyol ve Yıldıray Oğur, HEPAR Gençlik Kolları üyesi bir grup tarafından protesto edildi. Panelistlerin bulunduğu masaya urgan atıldı.

02 Kasım 2010 Salı 17:12A+A-

Star Gazetesi Yazarı Mustafa Akyol ve Taraf Gazetesi Yazarı Yıldıray Oğur, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Hangimiz Laik Değiliz ki?' isimli panele konuşmacı olarak katıldı.

Adapazarı Kültür Merkezi Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen panelde konuşan Akyol, Türkiye'deki laiklik tanımının dünyadaki laiklik anlayışından farklı olduğunu söyledi. Laikliğin yeniden tanımlanması gerektiğini belirten Akyol, "Türkiye'de laiklik üzerinden yürüyen tartışmaların çözümlenmesi için laikliğin bütün vatandaşlar tarafından benimsenecek, herkesin seve seve isteyeceği bir ilke haline gelebilmesi için, bir başka deyişle cumhuriyetle cumhurun arasındaki açığın kapatılabilmesi için laikliğin yeniden tanımlanması, yeniden anlaşılması lazım. Amerikan Anayasası'nda olduğu gibi dinin serbestçe yaşanabilmesine engel olmayacak bir biçimde yeniden ifade edilmesi lazım" dedi.

Taraf Gazetesi Yazarı Yıldıray Oğur ise laiklik dendiğinde Türkiye'de modernleşme projesiyle ilgili çok ciddi bir kimlik sorununun konuşulduğunu kaydetti. Çözümün kolay olmadığını anlatan Oğur, şunları söyledi; "Bu problemi çözmek sandığımız kadar kolay olmayacak. Daha çok konuşmamız gerekecek. Toplumun farklı kesimlerinin birbirini tanıması gerekecek. Kültür ve kimlik meselemiz üstünde daha çok düşünmemiz gerekecek."

Başörtüsü tartışmalarına da değinen Oğur, başörtüsünün insani bir hak olduğunu, bu hakkı elde etmek için meşru sivil eylemlerin yapılması gerektiğini ifade etti. Oğur, Türkiye'nin her geçen normalleştiğini de sözlerine ekledi.

Panelin soru cevap bölümünde Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) Gençlik Kolları üyesi bir grup, yazarlara yönelik provakatif eylemde bulundu. Türk Bayrağı ve parti bayrağı açan protestocular, salondan çıkartılışları sırasında panelistlerin bulunduğu masaya urgan attı.

(Zaman-Online)

HABERE YORUM KAT