1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gazeteciler Cemiyeti'nin Başörtüsü Hazımsızlığı
Gazeteciler Cemiyetinin Başörtüsü Hazımsızlığı

Gazeteciler Cemiyeti'nin Başörtüsü Hazımsızlığı

Gazeteciler Cemiyeti, Zaman’n başörtülü muhabiri Gülizar Baki’nin üyelik talebini geri çevirmişti. Karara karşı çıkan gazeteci Doğan Satmış’ı da cemiyetteki bütün görevlerinden aldı.

30 Aralık 2010 Perşembe 12:33A+A-

Taraf gazetesinin haberine göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyelik için başvuran ancak başörtüsünden dolayı üyeliği tartışma konusu olan Zaman gazetesi muhabiri Gülizar Baki'yi savunarak cemiyete girmesini sağlayan Habertürk Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Doğan Satmış'ı tüm görevlerinden aldı. Taraf'a konuşan Satmış, "İtiraz ettiğim için yönetim beni cezalandırdı" dedi.

Gazeteci üye yapıldı ama...

Zaman gazetesi muhabiri başörtülü Gülizar Baki, geçtiğimiz yıl TGC'ye üye olmak için başvuruda bulunmuştu. Üyelik başvurusu Yönetim Kurulu'nda ele alındı. Toplantılarda Yönetim Kurulu üyeleri Baki'nin başörtülü olmasını gerekçe göstererek başvurunun reddedilmesini istemişlerdi. Ancak yönetim kurulu üyesi gazeteci Doğan Satmış buna itiraz etti. İtiraz üzerine toplantıda sert tartışmalar yaşandı. TGC Başkanı Orhan Erinç, toplantıyı erteledi. Daha sonra yapılan toplantılarda da konu aynı tartışmalarla devam etti. Konu bir süre önce yapılan toplantıyla karara bağlandı ve Satmış'ın itirazı işe yaradı. TGC Yönetim Kurulu Baki'nin üyeliğini kabul etti. Baki de TGC'ye üye ilk başörtülü gazeteci oldu.

TGC iddiaları yalanladı

Tartışma sona ermişti ancak TGC'de başörtüsü muhalefeti Satmış'a pahalıya mal oldu. TGC yönetimi, Satmış'ı yönetim kurulu üyesi olarak jürisinde yer aldığı tüm etkinliklerinden çıkardı. Satmış, yönetime bir yazı yazarak bunun nedenini sordu ancak henüz bir yanıt almadı. Taraf'a konuşan Satmış, yaptığı şeyin doğru olduğunu söyledi. Satmış "Cemiyette bu tür konuların tartışıyor olması ayıp. Başvuru reddedilmiş olsaydı hata yapılmış olurdu. Ben de bu yüzden itiraz ettim. İtiraz ettiğim için yönetim görevlerimi alarak beni cezalandırdı. Edindiğim izlenim bu" dedi.

TGC ise yazılı bir açıklama yaparak iddiaların gerçek dışı olduğunu, Baki'nin üyeliğiyle ilgili bir tartışma olmadığını kaydetti. TGC, Satmış'ın görevden alındığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT