1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gazeteci Ahmet Şık Gerçeği
Gazeteci  Ahmet Şık Gerçeği

Gazeteci Ahmet Şık Gerçeği

Ergenekon operasyonun son dalgasında gözaltına alının Ahmet Şık kimdir? İşte Ahmet Şık'ın gözaltına alınmasına şaşıranlar için ŞOK Ahmet Şık gerçeği...

04 Mart 2011 Cuma 17:09A+A-

Ahmet Şık'ın Ergenekon Operasyonu'nda gözaltına alınması üzerine klasik bir söylem gelişti. Medya Mahallesi Programı'ndan başlayarak "Nokta Dergisi'nde darbe günlüklerini o yazmıştı. Ergenekon'u Anlama Klavuzu diye kitabı var… Bu kişinin Ergenekon'la ilgisi olduğunu söylemek saçmalıktır" söylemi tekrar tekrar seslendirildi.

Peki gerçek böyle mi?

Birinci yanlış Ahmet Şık'ın Darbe Günlükleri'ni yazdığı iddiası. O günlükleri Ahmet Şık yazmadı. O günlükler, Nokta'nın Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş'ün deyimiyle "Nokta'ya geldi ve Nokta tarafından edit edildi" Nokta'nın Darbe Günlükleri sayısı kitap kalınlığında ve Alper Görmüş tarafından yazılmıştı.

Ahmet Şık'ın imzasıyla Nokta'da çıkan şey, 2007 Medya Andıç'ıydı… Ama Nokta'da o dönem çalışan herkes bilir ki bu haberi Ahmet Şık bulmadı… Alper Görmüş o belgeleri Ahmet Şık'a edit etmesi için verdi. Ahmet Şık ise etik dışı davranarak belgelere imzalı yazdı. Nezaketiyle bilinen Alper Görmüş, imzasını çıkartmadı.

Ama Ahmet Şık, sürekli ayıp ederek, her ortamda, çıktığı tv programlarında bunu kullandı ve "Andıç'ı ben ortaya çıkardım" dedi. Bu nedenle Şık ve Nokta'nın çalışanlarının arası açıldı ve gerilim oluştu.

Bu gerilim nedeniyle Alper Görmüş, devamında Nokta'nın ortalığı sarstığı onlarca belgenin hiçbirini Ahmet Şık'a vermedi. Tamamı yazı işleri kadrosu tarafından edit edildi ve imzasız olarak yayına kondu.

Çünkü Alper Görmüş'ün bir prensibi vardı ve bunu açıkça Nokta'da yazdı. "Biz bu belgeleri 'ele geçirdik' demiyoruz. Bu tip belgeler gelir. Bu belgeler biz yayınlayacağımız için bize geldi"

Görmüş bunu anlatırken Hürriyet'in "Hürriyet'in ele geçirdiği belgeler" gibi inandırıcı olmayan Asker servisi olduğu her halinden belli haberlerinden de örnekler vermişti.

Ahmet Şık'ın birinci propagandasının gerçeği bu…

Gelelim ikincisine… Ahmet Şık'ın Ergenekon'la ilgili yönettiği siteler ve yazdığı kitaplar var gerçekten. Peki buradaki düşünceleri Ergenekon Operasyonu'na destek mi veriyor yoksa dinamitliyor mu?

Ahmet Şık Ergenekon operasyonuna hiçbir zaman destek vermedi. İşte yazdığı, "Kontrgerilla ve Ergenekon'u anlama klavuzu" kitabının arka kapağından bir bölüm:

"Ergenekon operasyonlarının "Avrupa Birliği yoluna girmiş, demokratikleşmeyi önüne hedef koymuş bir Türkiye'de" kontrgerillanın sorgulanması, yargılanması ve tasfiyesi anlamına geldiğini düşünenler fena halde yanıldılar.

Ergenekon operasyonlarının darbelerle hesaplaşmak demek olduğunu ve darbecilerin TSK'nın direnişine rağmen tasfiye edildiklerini düşünenler de yanıldılar.

'Tüm kötülüklerin anası' Ergenekon'un hareketsiz kılınması sonucunda artık faili meçhul cinayetlerin, provokasyonların, menşei devlet olduğu herkes tarafından bilinen karanlık eylemlerin son bulacağını ve bu ülkeyi yönetenlerin hiç değilse kendi yasalarına saygılı davranacaklarını zannedenler yanıldılar.

Kısa süre içinde görüldü ki, 'Ergenekon' adı verilen bu operasyonlar, kâh emekli generalleri gözaltına alarak, kâh toprağa gömülü kimi silah depolarını açığa çıkararak, kâh bazı gizli belgelerin bilinir hale gelmesini sağlayarak, ya da kontrgerillanın beyni olduğu öne sürülen Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın kozmik odasında aramalar yaparak; zülfüyare dokunuyor gibi görünse de, geniş yığınların özlemini çektiği demokrasiye dair beklentileri karşılamaya muktedir değildi. Ve yaşananlar, şimdiye kadar neredeyse geleneksel hale gelmiş, zorbalığa ve kan dökmeye dayalı yönetme biçimini tasfiye etmekten fersah fersah uzaktı, neden? "

Ahmet Şık'ın Ergenekon'la ilgili yazdığı kitabı tanıtmak için arka sayfasına koyduğu metin bu. Kitabın içeriğine uzun uzun girmenin anlamı bile yok. Ergenekon'a Soner Yalçın "kabadan" dalarken, Ahmet Şık'a, "inceden" dalma rolü düşmüştü. Bunu iyi de yapıyordu.

Özetle; Ahmet Şık'ın Andıç'ı ortaya çıkartan gazeteci olduğu yalan. Onu Alper Görmüş avucuna edit etsin diye verdi ama o imzalı yazdı. Ergenekon'u deşifre ettiği de hikaye. Ergenekon Operasyonu'na ince operasyon çeken ekipteydi.

POSTMEDYA

HABERE YORUM KAT