1. HABERLER

  2. HABER

  3. Gates: Askerin Kalması Irak Yönetimine Bağlı
Gates: Askerin Kalması Irak Yönetimine Bağlı

Gates: Askerin Kalması Irak Yönetimine Bağlı

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'taki Amerikan askeri varlığının devam etmesine kapıyı aralık bıraktı.

13 Ağustos 2010 Cuma 04:23A+A-

Irak ve ABD yönetimi arasında, bu ülkedeki Amerikan kuvvetlerinin 2011 sonunda tamamen çekilmiş olmaları yönünde bir anlaşma bulunmasına karşın Gates, "Bu tarihten sonra da asker bulundurmamız, Irak yönetimine bağlı" dedi.

Florida'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gates, "Iraklılarla bir anlaşmamız var. Buna göre her iki ülkenin yönetimi de bizim 2011 sonunda Irak'tan çıkmış olmamız konusunda anlaşmaya varmış durumda. Irak'ta yeni hükümet kurulur ve 2011 sonrası için de bizimle müzakere yapmayı talep ederse biz elbette böyle bir görüşmeye açık olacağız" diye konuştu. Gates, "Bunun girişiminin Irak tarafından gelmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Irak Genelkurmay Başkanı General Babaker Bedirhan Şevket Zebari, Irak ordusunun, ülke güvenliğiyle ilgili görevlerini 2020'den önce tam olarak yerine getirmeye hazır olmadığı uyarısında bulunarak, ''Siyasetçiler 2011'den sonra doğacak boşluğu doldurmanın yollarını bulmalıdır çünkü ordunun oluşumunu tamamlaması 2020'yi bulacak. Bana çekilme sorusunu sorarsanız, ben Iraklı siyasetçilere, Amerikalıların ordunun oluşumu tamamlanana kadar, yani 2020'ye kadar burada kalmaları gerektiğini söylerim'' demişti.

HABERE YORUM KAT