1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Gandi” Kemal Bey’in Villaları
“Gandi” Kemal Bey’in Villaları

“Gandi” Kemal Bey’in Villaları

Meydan meydan dolaşarak, villa sahibi siyasetçilere yüklenen ve “Ben villada oturmayacağım” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun denize sıfır bir tatil beldesinde, üstelik kaçak villa sahibi olduğu ortaya çıktı.

12 Ağustos 2010 Perşembe 00:52A+A-

"Ben villalarda oturmayacağım" diyen Kemal Kılıçdaroğlu'nun hisseleri, denize sıfır ve önemli bir tatil beldesi olan Ürkmez'in en güzel koyunda bulunuyor. Seferihisar Ürkmez'deki İpekkum Yapı Kooperatifi'ndeki hisselerin, birinci derecede arkeolojik sit bölgesinde ve ruhsatsız olduğu ileri sürüldü. Kılıçdaroğlu'na şok suçlama İzmir'in yerel sitelerinden www.yerelgundem.com adlı sitede yer aldı. Sitenin iddiasına göre CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, birinci derece sit alanı olan Ürkmez beldesinde kaçak inşaa edilen tatil köyünden villa almış.

Kılıçdaroğlu'nun hisselerinin bulunduğu İpekkum Tatil Köyü ve Yapı Kooperatifi, tarihi arkeolojik bölgede yer aldığı için, birinci derece sit alanı ilan edilmiş. Arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgede ise hiçbir şekilde inşaat izini verilmiyor. Ancak söz konusu bölgede yüzlerce villa ruhsatsız bir şekilde inşaa edilmiş.

İPEKKUM TATİL KÖYÜ VE YAPI KOOPERATİFİNİN BULUNDUĞU SİT ALANI İLAN EDİLEN LEBEDOS BÖLGESİNİN ÖNEMİ

Eski adıyla Lebedos olarak bilinen Ürkmez Beldesi, birisi Seferihisar-Kuşadası otoyolunun 25. km.'sinde 5 km.'lik bir alana yerleşmiş tarihin belli bir dönemine imza atmış.

12 İon şehrinden biri olan Lebedos, Karakoç kaplıcalarından çıkan çamur ve 108 derecedeki sıcak su ile termal bir şehir. Termal bir şehir olması sebebi ile o dönemdeki elit kesimin yaşadığı ve 12 İon şehrinin tek kumarhane şehri olarak bilinmekte.

Ege Bölgesi'nde meydana gelen depremler sonunda yok olan şehir, Orta Asya'dan göç eden Karacaoğulları'nın yerleşim bölgesi olmuş. Karacaoğulları, uzun süre Yunanlar ile mücadele etmiş ve İzmir'in kurtuluşu ile Yunanlardan korkmadıklarını, ürkmediklerini ispatlamışlar. Yunanları denize döktükten sonra da yaşamış oldukları bölgeye "Ürkmez" ismini vermişler.

İŞTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Kaçak villalar ile ilgili iddiaları gündeme getiren www.yerelgundem.com isimli internet sitesinde Kılıçdaroğlu'nun sahibi olduğu villa görüntüleri ile belgeleri yayınlanarak aşağıdaki sorulara cevap aranıyor?

1) Kemal Kılıçdaroğlu İpekkum Yapı Kooperatifi'ne hangi tarihte üye oldu?
2) Kılıçdaroğlu, bu kooperatifte hisse diye bahsedilen kaç tane villaya sahip?
3) Kılıçdaroğlu İpekkum Yapı Kooperatifi'nin denize nazır yaptığı villaların bulunduğu arsaların birinci derecede arkeolojik sit alanı olduğunu bilmiyor muydu?
4) 2009 yılında İpekkum Konut Yapı Kooperatifi'ne tahsis edilen 163 bin 500 TL değerindeki arsa kaç dönümdü?
5) Tahsis ettiğinizi belirttiğiniz arsayı kimden, kaç yılında, ne kadar bedelle satın aldınız? (Bu arsayı hazineden edinmiş olma ihtimaliniz var mı?)
6) İpekkum Yapı Kooperatifi'ndeki hisselerinizin bugünkü maddi değeri ne kadardır? (Açıkladığınız mal beyanındaki bütün kalemlere eşit midir?)

Kılıçdaroğlu'nun havuzlu villası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında başlayan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in açıklamalarıyla alevlenen havuzlu villa polemiği, gözleri Balıkesir'in Burhaniye ilçesindeki Pelitköy sahiline çevirdi. Kılıçdaroğlu'na ait 2. havuzlu villa Pelitköy'de ortaya çıktı. 110 metrekare alana sahip, kooperatif ortaklığıyla yaptırılan yazlık, 150-170 bin TL arasında bir fiyata sahip. Havuzlu villada oturmayacak olan Kılıçdaroğlu'nun 2. villasında ise havuz 6 metre eninde, 18 metre uzunluğunda.

S.S. İpekkum Yapı Kooperatifi Başkanı ve eski milletvekili Ali Kemal Deveciler kooperatifi üç yıl önce, 2007 yılında kurduklarını, CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün'ün de kooperatife ortak olduğunu anlatırken, "Üyelerimiz arasında eczacı, avukat, mali müşvair, doktor, emekli astsubay ve esnaf da var. Havuzu da tüm ortakların kullanımına açık" dedi.

3 YIL ÖNCE MEMUR KEMAL 40 BİN LİRA VERMİŞ

Deveciler, Kılıçdaroğlu'nun 3 yıl önce 40 bin lira para vererek, ortakları olduğunu, 61 bin lira da bankadan kredi aldığını söyledi, "Şimdi ayda 1250 lira ödüyor. Normal piyasa malzemesi kullanıldı. Kemal Bey'in de özel bir isteği olmadı. İki katlı ve toplam 110 metrekare. İnşaatın kabası bitti, iç tefrişatına başlayacağız" diye konuştu.

VAKİT

HABERE YORUM KAT