1. HABERLER

  2. HABER

  3. Füze Radarlarını ABD Askeri Koruyacakmış
Füze Radarlarını ABD Askeri Koruyacakmış

Füze Radarlarını ABD Askeri Koruyacakmış

Malatya ili Kürecik nahiyesindeki askeri tesisin iç güvenliğinden 50 kadar Amerikan askeri polisi sorumlu olacak.

16 Eylül 2011 Cuma 14:25A+A-

NATO şemsiyesi altında kurulacak füze savunma sisteminin erken uyarı radarına ev sahipliği yapacak askeri tesisin iç güvenliğinden 50 kadar Amerikan askeri polisi sorumlu olacak.

Taraf Gazetesi'nin ortaya attığı iddiaya göre, üssün dış güvenliğinden ise Kürecik’ten yaklaşık 60 kilometre ötedeki Malatya’da bulunan 2. Ordu Komutanlığı sorumlu olacak.

Onarımdan geçmesi gereken Kürecik’teki üsse, dünyanın en gelişmiş radar sistemlerinden olan Amerikan Raytheon firmasının ürettiği AN/TPY-2 X-band radarı yerleştirilecek. Bu gelişmiş sistemin konuşlandırılacak olmasından dolayı ABD, Türkiye’den, bu üsse, PKK, Hizbullah ve hatta İran’dan gelebilecek olası sabotaj eylemlerine karşı çok etkin bir güvenlik mekanizmasının oluşturulmasını talep etti. Türkiye, geçen yıl yapılan NATO’nun Lizbon zirvesinde, füze kalkanı sisteminin hedefinin İran olacağı yolundaki ifadeyi ittifak belgesinden çıkarttırmıştı. Ancak, füze kalkanı ve Kürecik’te kurulacak radar sisteminin öncelikli hedefinin İran’dan İsrail’e yönelik gelebilecek olası saldırıları caydırmayı amaçladığı ifade ediliyor.

TÜRKİYE’NİN CIA ENDİŞESİ

Türkiye ve ABD arasında varılan mutabakata göre, füze kalkanı sistemi aracılığıyla elde edilecek bilgiler NATO içinde kalacak ve üçüncü ülkeler ile paylaşılamayacak. Türkiye, İsrail'i kastederek, füze sisteminden elde edilecek bilgilerin ülkeler tarafından kendi çıkarları amacıyla kullanılamayacağı şartını da koşmuştu.

Türkiye tarafının, radarın yapımcı firması olan Raytheon mühendislerinin radarın çalıştırılmadan görev almalarına sıcak bakmadığı belirtiliyor. Türkiye’deki  bu kişilerin Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü (CIA) tarafından kullanılabilecekleri endişesini taşıdığı ileri sürülüyor. Bu konuda bir uzlaşma sağlanmazsa radarın işletilmesi için yine Amerikalı sivil mühendislerin kontrolünde Amerikan askerlerinin eğitilmesi gerekecek.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum