1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fuhuş ve Casusluk Çetesinin Dış Bağlantıları Araştırılıyor
Fuhuş ve Casusluk Çetesinin Dış Bağlantıları Araştırılıyor

Fuhuş ve Casusluk Çetesinin Dış Bağlantıları Araştırılıyor

Soruşturma savcısı Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianame şüphelilerinin bağlantıları üzerinde yoğunlaşıldığı, silah sanayiinde faaliyet gösteren firma ve ülkelerin mercek altına alındığı bildirildi.

03 Mart 2011 Perşembe 00:52A+A-

Askerî ve sivil istihbarat, casusluk ve şantaj çetesinden çıkan milyar dolarlık projelerin alıcılarının peşine düştü. Soruşturma savcısı Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianame şüphelilerinin bağlantıları üzerinde yoğunlaşıldığı, silah sanayiinde faaliyet gösteren firma ve ülkelerin mercek altına alındığı bildirildi. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 'askeri casusluk ve şantaj' soruşturması iddianamesi, Türk Silahlı Kuvvetleri için hazırlanan milyar dolarlık askerî projelerin fuhuş ve şantaj yöntemiyle ele geçirildiğini ortaya koymuştu. İşleyişi büyük oranda deşifre edilen yapılanmanın ele geçirdiği projeleri büyük paralar karşılığında sattığı belirtilmişti.

Ergenekon Savcısı Fikret Seçen'in bilgisi dahilinde yeni deliller arandığı öğrenildi. Askerî ve sivil istihbarat birimlerinin 1 numaralı sanık olan Emekli Albay İbrahim Sezer, Ebru Nilhan Bozkurt, Emrah Küçükakça ve Yücel Çipli'den ele geçirilen projeleri incelediği, askerî bilgilerin hangi ülke veya firmaya servis edildiğini belirlemeye çalıştığı ifade edildi.

Seçen tarafından yürütülen soruşturmanın sanığı Birdem Çetinkaya Amoutzopoulos ve eşi aracılığıyla örgütün, casusluk amacıyla oluşturulan hücresinin yurtdışı temaslarda bulunduğu iddia ediliyor. Birdem Amoutzopoulos'un 'Çetinkaya' soy ismini kullanarak örgüte yardım ettiği iddia edilirken, sanıklardan elde edilen notlarda "Havelsan gıdadaki Birdem Çetinkaya'nın eşi üzerinden müşterilere gönderilecek. Beğenilirse devamı gelecek. Birden Çetinkaya'ya ulaştırılacak gizli belgelerin paketi ücreti 3000 $" ifadeleri tespit edildi.

Hazırlanan iddianamede Birdem Amoutzopoulos hakkında çarpıcı bir bilgiye yer verildi. Amoutzopoulos isminin karşısına "Birdem Çetinkaya eşi üzerinden bilgi sızdırır, koordine içinde. Rusya irtibat, irtibat-doğu, dnz kk irt. dış irtibat-Brüksel. Aselsan55 Birdem hanıma ulaştırılacak" yazıldığı ve bunun Aselsan'a ait bir projeye olduğu aktarılıyor. İddianamede, "Sanık Yücel Çipli'nin oluşturduğu '2007-2009-projeleri.xls' adlı belgede gizlenmiş bir şekilde yer alan notlarda Birdem Çietinkaya'nın adının karşısında yabancı ülkelere bilgi sızdırdığı yönünde açıklamaların yer aldığı anlaşılmıştır" denildi.

İstihbarat birimlerinin Birdem Çetinkaya Amoutzopoulos ile bağlantılı yurtdışı kaynaklı yeni isimlere ulaştığı kaydedildi.

Elde edilen verilere göre; Türkiye'de TUSAŞ tarafından üretilmekte olan CASA CN-235 tipi nakliye uçaklarının HAVELSAN tarafından geliştirilen ve Güney Kore'ye 30 milyon dolara satılan tam uçuş simulasyon sistemine ait proje planları ve Yunanistan'ın gözünü korkutan ilk Türk Milli Ağır (533mm) Torpidosu "AKYA" ile ATMACA projesine ait planların hedefte olduğu belirtildi.

Ergenekon Savcısı Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede Birdem Çetinkaya Amoutzopoulos ile ilgili yapılan değerlendirmede şüpheli için "Casusluk faaliyetleri kapsamında kurye olarak görevlendirildi, maddi menfaat karşılığında örgüte yardım ettiği elde edilen belgelerden anlaşılmıştır" deniliyor.

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT