1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransızlar, Esed İle Görüşmeye Tepkili
Fransızlar, Esed İle Görüşmeye Tepkili

Fransızlar, Esed İle Görüşmeye Tepkili

Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, seçmenlerin, Fransız parlamenterlerin Suriye'ye gidip Beşşar Esed ile görüşmesini onaylamadığını ortaya koydu.

02 Mart 2015 Pazartesi 02:11A+A-

Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, seçmenlerin, Fransız parlamenterlerin Suriye'ye gidip Beşşar Esed ile görüşmesini onaylamadığını ortaya koydu.

IFOP araştırma merkezinin anketine göre, Fransızların yüzde  61'i parlamenterlerin Şam ziyaretini desteklemiyor. Fransızların yüzde 56'sı da sivil savaşın ve katliamların sorumlusu olduğu gerekçesiyle Esed rejimiyle tekrar diyaloğa girilmesine "kesinlikle" karşı çıkıyor.

Cumhurbaşkanı François Hollande, Esed ile görüşen milletvekili ve senatörleri sert dille kınamıştı. Hollande, "Bu girişimi kınıyorum. Çünkü bu parlamenterler, son yılların en kanlı iç savaşına ve yaklaşık 200 bin kişinin ölümüne yol açan bir devlet başkanıyla görüştü" ifadesini kullanmıştı.

Esed ile görüşen grupta ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği’nden (UMP) Jacques Myard ve Jean-Pierre Vial ile merkez sağ Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği'nden Senatör François Zochetto yer almıştı.

Şam Büyükelçiliği'nin 2012'de kapatılmasından bu yana Fransa'dan Suriye'ye herhangi bir ziyaret yapılmamıştı.

 

HABERE YORUM KAT