1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransa'dan İsrail Saldırılarına "Örtülü" Onay
Fransa'dan İsrail Saldırılarına "Örtülü" Onay

Fransa'dan İsrail Saldırılarına "Örtülü" Onay

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında taraf olmak istemediklerini, barıştan yana olduklarını söyledi.

14 Temmuz 2014 Pazartesi 17:23A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında taraf olmak istemediklerini, barıştan yana olduklarını söyledi.

Fransız Ulusal Günü 14 Temmuz vesilesiyle konuşan Hollande, Filistin -İsrail meselesindeki tavrına ilişkin soruya "Bu gerginliği Fransa'ya taşımak istemiyorum. İsrail-Filistin arasındaki çatışma Fransa'ya ihraç edilmemeli. İbadethanelere yapılan saldırılar da kabul edilemez. Buna tahammülümüz yok. Ne İsrail ne de Filistin'in tarafındayız. Sadece barıştan yanayız" ifadelerini kullandı. 

Dün, başkent Paris'te, İsrail'in Gazze saldırısına karşı onbinlerce kişi gösteri yapmış ve saldırıların durdurulması için uluslararası toplumada çağrıda bulunulmuştu. 

Eylem bitiminde bir grup Sinangog'a girmeye çalışmış ve olay üzerine Başbakan Manuel Valls, ibadethaneleri hedef alan bu tür girişimlerin kabul edilemez olduğunu açıklayarak iki ülke arasındaki meselelerin Fransa'ya taşınamayacağının altını çizmişti.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Filistin'e destek gösterilerinin bugünlük yasaklanmasını istemiş valilik de bugün planlanan eylemlere yasak getirmişti.

 

HABERE YORUM KAT