1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Fransa'dan Gazze'ye tıbbi yardım için savaş gemisi
Fransa'dan Gazze'ye tıbbi yardım için savaş gemisi

Fransa'dan Gazze'ye tıbbi yardım için savaş gemisi

Fransa, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların neden olduğu insani krize yanıt olarak, bölgeye tıbbi yardım göndermeye ve ateşkes çağrısı yapmaya hazırlandığını açıkladı.

20 Kasım 2023 Pazartesi 14:40A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Dixmude helikopter gemisini Gazze'ye tıbbi yardım sunmak üzere Doğu Akdeniz'e göndermeye hazırlandığını duyurdu. Gemi, 10 tondan fazla tıbbi malzeme ve iki mobil sağlık istasyonu taşıyacak.

Macron ayrıca, hafta başında 10 tondan fazla tıbbi malzeme taşıyacak bir charter uçuşu da planlandığını açıkladı. Bu uçuş, özellikle her biri yaklaşık 500 ağır yaralıyı tedavi edecek iki mobil sağlık istasyonunu taşıyacak.

VOA Türkçe'nin haberine göre; Macron, Fransa'nın ayrıca 23 ve 30 Kasım tarihlerinde Avrupa'nın yardım çalışmalarına tıbbi ekipmanla katkıda bulunacağını da duyurdu.

Macron, "Gazze Şeridi'ndeki çok fazla sivil kayıp var. Faransa, bu krize karşı insanlığın sorumluluğunu yerine getirmeye kararlıdır" dedi.

Macron, Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde de ateşkes çağrısı yaptı. Macron, Netanyahu'ya "teröristleri halktan ayırmanın mutlak gerekliliği" ve "acil bir insani ateşkes sağlanmasının önemini" hatırlattı.

Macron, Batı Şeria'da Filistinli sivillere yönelik şiddeti de kınadı. Macron, Filistin Yönetimi ve bölgedeki tüm ülkelerin 7 Ekim'de İsrail'de, Hamas tarafından gerçekleştirilen terör saldırısını kararlılıkla kınamaları gerektiğini de söyledi.

Ramallah'taki sağlık bakanlığına göre işgal askerleri ve yerleşimciler savaşın başlamasından bu yana Batı Şeria'da 200'den fazla Filistinliyi öldürdü.

Fransa tıbbi yardım gönderme kararı, İsrail ve Filistinlileri karşı karşıya getiren çatışmalara verilen uluslararası tepkide önemli bir adım olarak görülüyor.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum