1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. 'Fırat'ın Doğusu Yanıyor'
Fıratın Doğusu Yanıyor

'Fırat'ın Doğusu Yanıyor'

Cudi, Küpeli ve Kilise dağlarındaki ağaçlık alanlarda, PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlatılan operasyonlar sırasında çıkan yangının halen söndürülmemesine, Şırnak'taki sivil toplum kuruluşları ile Silopi Belediye Başkanı BDP'li Emin Toğurlu

14 Temmuz 2010 Çarşamba 16:17A+A-

Silopi Koruma Geliştirme Derneği Başkanı Nasır Özden, bitki ve hayvan türleri açısından zengin bir yapıya sahip olan Cudi dağındaki bitki örtüsünün yakıldığını, ancak yetkililerin sesiz kaldığını öne sürdü. Yangını çıkaranların anayasal suç işlediğini savunan Özden, Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmesini istedi. Silopi Belediye Başkanı Emin Toğurlu ise, "Çözüm Cudi'yi yakmaksa gelin beraber yakalım" dedi.

Şırnak'ta başlatılan operasyon kapsamında, Kilise dağında PKK'lıların sığınabileceği alanların top ateşi altına alınmasıyla ağaçlık alanlarda başlayan ve rüzgarın da etkisiyle Cudi ve Küpeli dağlarının eteklerine sıçrayan yangınların günlerdir sürmesine rağmen söndürülmesi için herhangi bir çaba sarf edilmemesine Şırnak'taki Sivil Toplum Örgütleri tepki gösterdi. Silopi'de bir araya gelen 27 Sivil Toplum örgütüne Belediye Başkanı Emin Toğurlu da destek verdi.

'ASIRLIK AĞAÇLAR DEVRİLİYOR' Silopi'deki sanat sokağında toplanan STÖ temsilcileri adına basın açıklamasını Silopi Koruma ve Geliştirme Derneği (SİLKOR-DER) Başkanı Nasır Özden yaptı. Her yıl aynı aylarda Cudi dağının yakıldığını belirten Nasır Özden şöyle konuştu:

"Cudi dağı yakılıyor, asırlık ağaçlar bir bir devriliyor, ama ne yazık ki yetkililer sessiz. Artık orman yangınlarını kanıksadık, alıştık. Bilmemiz gereken çok önemli bir husus var. Doğa bize değil, biz doğaya muhtacız. Çevresine doğasına saygısı olmayan toplumların ne büyük doğal afetler ve ne büyük sıkıntılar yaşadıkları hepimizce bilinen bir gerçektir. Nuh Peygamber'in sığındığı Kutsal Cudi Dağı, bitki ve hayvan türleri bakımından son derece zengin ve bereketlidir. Ancak bu zenginlik, bu dünya mirası göz göre göre, bilinçli olarak son 30 yıldır yok edilmeye, yakılmaya çalışılmaktadır. Bunu her kim yakıyorsa anayasal suç işlemektedir. O halde suç işleyenlere karşı yetkili Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyoruz."

'FIRAT'IN DOĞUSU YANIYOR'

Silopi Belediye Başkanı emin Toğurlu ise Kürtçe yaptığı konuşmada, 10 gündür Küpeli, Cudi ve diğer dağların karış karış bombalanıp yakıldığını öne sürerek şunları söyledi:  "Başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, bölge bakanları, bölge ve bölge dışındaki milletvekillerini göreve çağırıyorum. Fırat'ın doğusu yanıyor. Lakin Fırat'ın batısında bir kıvılcım bile oluştuğunda kıyamet koparıp devletin bütün imkanlarını seferber edip itfaiye uçak ve helikopterleri gönderiyorsunuz. Fırat'ın doğusu bu devletin toprakları değil mi? Eğer sorunun çözümü Gabar ve Cudi dağlarını yakmaksa, gelin biz de sizinle beraber yakalım. Bugün bizim dağlarımıza, yaylalarımıza ormanlarımıza ve insanlarımıza sahip çıkıp değer vermeyen insanlara, biz de asla değer vermeyeceğiz ve bizden insanlık ve saygı beklemesinler." (dha)

Halil COŞKUN / Radikal

HABERE YORUM KAT

2 Yorum