1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli Tutsak Hanımların Çığlığı Duyulmuyor!
Filistinli Tutsak Hanımların Çığlığı Duyulmuyor!

Filistinli Tutsak Hanımların Çığlığı Duyulmuyor!

36 Filistin esir bayan işgal zindanlarında dayanılmaz sıkıntılar çekiyor. Esirlerin çığlığı ümmetin tıkanan kulaklarında yankı bulmazken Abbas yönetimi de Batı Şeria'da zulmünü sürdürüyor.

17 Aralık 2010 Cuma 12:00A+A-

Filistin Esirler Bakanlığı, Siyonist işgal zindanlarında bulunan Filistinli esir bayanların işgalcilerin planlı baskı, işkence ve tehditlerine maruz kaldıklarını belirtti.

Bağımsız İnsan Hakları Derneği'nin kadın dernekleriyle koordineli olarak dün (16 Aralık Perşembe) Gazze'de düzenlediği açık hava toplantısına katılan Esirler Bakanlığı sözcüsü Riyad El-Eşkar şu anda Siyonist zindanlarda 36 Filistinli esir bayanın olduğunu söyledi.

El-Eşkar yaptığı açıklamadı, işgal zindanlarındaki Filistinli esir bayanların kötü gıda, sağlık konusunda ihmal, tek kişilik hücre, dayak, eğitimden mahrum bırakılma, ani ve elbiseleri çıkarılarak arama gibi birçok ihlalle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Özgürlüğüne kavuşan eski esirlerden Fatime Ez-Zuk, zindanlardaki Filistinli bayanların çok acı çektiklerini, dayanılmaz sıkıntılara katlandıklarını belirterek, hamile olduğu halde tutuklandığında kapkaranlık ve içi pislik dolu bir odaya atıldığını söyledi.

Zindanda bebeğini doğurmadan önce kendisine düşük yapması için işgalcilerin uygun olmayan ilaçlar verdiklerini ve baskı uyguladıklarını belirten Ez-Zuk, eşi ve ailesinden uzak işgalcilerin gölgesi altında çocuğunu dünyaya getirirken çok sıkıntı çektiğini ifade etti.

Bağımsız İnsan Hakları Derneği Başkanı Cemil Serhan, işgal rejiminin tutuklama ve işkenceyle Filistinlilerin iradesini kırmak istediğini belirterek, işgalcilerin hem fiziki hem de psikolojik işkence uyguladığını söyledi.

"Kur'an Radyosunun Kapatılması Batı Yaka'daki Savaşın Boyutunu Gösteriyor"

Filistin Âlimleri Birliği Başkanı milletvekili Hamid Beytavi, Ramallah yönetiminin Nablus'taki Kur'an'ı-Kerim radyosunu kapatma kararının, bu yönetimin Batı Yaka'da İslamî akıma karşı sürdürdüğü savaşın ileri bir halkası olduğunu söyledi.

Şeyh Beytavi dün (16 Aralık Perşembe) yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Ramallah yönetiminin Müslümanların eğitimini esas alan ve onların güçlü sesi konumunda olan bir radyoyu kapatması Filistin halkının olduğu kadar ümmetin duygularını da rencide etme ve hiçe sayma girişimidir."

Ramallah yönetiminin kapatma gerekçesi olarak savcıyı göstermesini de eleştiren Beytavi şunları söyledi: "Radyoyu kapatma kararı hiçbir hukuka dayanmayan Abbas'a bağlı milislerin aldığı bir karardır. 13 yıl önce kurulan ve güzel ve iyi program sunma konusunda ödül alan bir radyonun kapatılması manidardır."

Ramallah yönetiminin dine ve dini değerlere karşı bir savaş sürdürdüğüne dikkat çeken Beytavi, "Ramallah yönetimi dine ve dini şiarlara karşı savaşını sürdürüyor. Bu çerçevede camilerin fonksiyonunu azaltmakta, değerli âlimlerin camilerde hutbe vermesini ve vaaz etmesini engellemekte, Kur'an kurslarını kapatmaktadır. Ama buna karşı Filistin toplumunu ifsad edecek merkezlerin açılmasını teşvik etmekte hatta ön ayak olmaktadır" şeklinde konuştu.

(FİEM)

HABERE YORUM KAT