1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli sanatçı Diriliş Ertuğrul dizi müziğini Kudüs için hazırladığı ezgiye uyarladı
Filistinli sanatçı Diriliş Ertuğrul dizi müziğini Kudüs için hazırladığı ezgiye uyarladı

Filistinli sanatçı Diriliş Ertuğrul dizi müziğini Kudüs için hazırladığı ezgiye uyarladı

​​​​​​​Filistinli ezgi sanatçısı Emir Daa’na, TRT’nin dizilerinden Diriliş Ertuğrul'un müziği üzerine Kudüs için yazılan Ummetun La Tuhzem (Yenilmez Bir Ümmet) ezgisiyle büyük ilgi gördü.

04 Ocak 2021 Pazartesi 10:22A+A-

Kudüs’te yaşayan 20 yaşındaki sanatçı Daa’na, ezginin klibini de Diriliş Ertuğrul dizisinden esinlenerek çekti. Klibinin çoğu sahnesi işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Silvan Mahallesi'nde çekilen ezgi, "Yenilmez Bir Ümmet" ismini taşıyor. Kudüs'ün ve Filistin'in bir gün mutlaka özgürlüğüne kavuşacağına vurgu yapılan ezgide, son peygamber Hazreti Muhammed'e olan sevgi de dile getiriliyor.

Yayınlandığı gün 100 binden fazla izlendi

Filistin’de en çok ilgi gören dizilerin başında gelen Diriliş Ertuğrul'un müziğiyle hazırlanan klip, sosyal medyada oldukça ilgi görüyor. Klip, yayınlanmasının üzerinden 24 saat geçmeden sosyal medya platformlarında 100 binden fazla izlendi.

"Bu ezgimle Kudüs’ü anlatmak istedim"

Diriliş Ertuğrul müziğinin tüm dünyada olduğu gibi Filistin’de de çok meşhur olduğunu dile getiren Daa’na, "Birçok ülke bu müziği konuştu ve kendi diliyle yeniden yorumladı. Ben de kendi dilimle ve kendi lehçemle bu müziği yorumlamak istedim. Bu yorumla da Kudüs’ü anlatmak istedim. Beni, Filistin halkını ve genel olarak Kudüs’ü temsil ediyor." dedi.

Ezginin sözlerinin kendisiyle birlikte 3 kişi tarafından kaleme alındığını ifade eden Daa’na şunları kaydetti:

"Benim bu kliple vermek istediğim mesajım çok açıktır. Ezgi ve klibin başlığı Ummetun La Tuhzem’dir (Yenilmez Bir Ümmet). Hazreti Muhammed’in ümmeti asla yenilgiye uğramayacaktır. İfadeleri çok açıktır. İslam’ın onuru ve Hazreti Muhammed’in ümmetini anlatıyor. Allah, bu ümmete dünyanın her yanında yardım etsin. Allah Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşuna vesile kılsın."

Klibin sosyal medya platformlarında yayınlanmasının ardından tanınırlığı artan ve gördüğü ilgiden dolayı oldukça memnun olduğunu kaydeden Daa’na, "İnsanların klibimizle etkileşimi müthişti. Doğrusu bu kadar beklemiyorduk. Sosyal medya hesaplarımda yayınladıktan çok kısa bir süre içerisinde, 24 saatten daha az bir sürede 100 binden fazla izlendi. Tabii bu Allah’ın ihsanı ve keremiyle sonra da bize yardım edenlerin vesilesiyle oldu. Böylece mesajımız inşallah sadece Filistin’e değil, belki tüm dünyaya duyurulmuş olur." diye konuştu.

"Şimdi Osmanlıyı çok arıyoruz"

Kudüs’ü 401 yıl boyunca himaye eden Osmanlı Devleti’ne olan sevgisini dile getiren Daa’na, sözlerine şöyle devam etti:

"Bence Osmanlı Devleti’nin sadece Filistin’e değil dünyaya neler sunduğunu hiç kimse inkâr edemez. Osmanlı dünyaya yaklaşık 600 yıl boyunca hükmetti. Bence çok iyi bir şekilde yönetti ve ben Osmanlı’ya çok saygı duyuyorum. Şimdi ise onu çok arıyoruz, kendimi de bir Osmanlı olarak hissediyorum."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum