1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli doktorun 13 yıllık hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı
Filistinli doktorun 13 yıllık hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı

Filistinli doktorun 13 yıllık hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı

İsrail'in 2009'da Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar sırasında 3 kızını ve bir kız yeğenini kaybeden Filistinli doktor İzzeddin Ebu Ayş'ın Tel Aviv yönetimine karşı açtığı davanın temyiz başvurusu İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi.

25 Kasım 2021 Perşembe 10:29A+A-

İsrail basınının aktardığına göre, Filistinli doktor Ebu Ayş, İsrail tanklarının 16 Ocak 2009'da Gazze'deki Cebaliye Mülteci Kampı'nda bulunan evlerine açtığı ateş sonucu Beysan (21), Meyar (15) ve Ayet (13) adındaki 3 kızının ölümü nedeniyle "İsrail'in suçunu itiraf etmesi, resmi olarak özür dilemesi ve tazminat ödemesi" talebiyle açtığı davada İsrail Yüksek Mahkemesi, alt mahkemenin ret kararının geçerli olduğunu açıkladı.

Yüksek Mahkeme, karar metninde, "Yüreklerimiz temyize giden tarafla ancak önümüzdeki yargı işleyişinde bir yanıt ve çare yok." ifadelerine yer verildi.

Dava ilk olarak 14 Mart 2017'de ülkenin güneyindeki Beer Şeva (Biru's-Seba) kentinde bulunan Merkez Mahkemesi'nde görülmüş ancak başvuru mahkeme tarafından reddedilmişti.

Bunun üzerine Ebu Ayş, İsrail Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuş ancak bu sefer de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dava ertelenmişti.

İsrail, öncesinde Ebu Ayş'ın kızları ve yeğeninin ölümünde sorumluluğu üstlenmişti. Geçen haftaki duruşmada, İsrail Savunma Bakanlığı avukatları, olayın "savaş kaynaklı hasar olduğunu", davacı avukatlarıysa İsrail'in ihmal nedeniyle suçlu olduğunu savunmuştu.

Ebu Ayş, geçen haftaki duruşmada, "Kimsenin benim yaşadıklarımı yaşamasını istemiyorum." demişti.

Çocuklarının hakkını aramaya ve onların hatırasına sahip çıkmaya çalıştığını vurgulayan Ebu Ayş, "Çocuklarım kurban edildi ama ben onları hayatta tutacağım. Bir daha öldürülmelerini kabul etmeyeceğim. Hakimler adaletin gereğini yapmalı." diye konuşmuştu.

 

HABERE YORUM KAT