1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli Alimlerden Charlie Hebdo'ya Tepki
Filistinli Alimlerden Charlie Hebdo'ya Tepki

Filistinli Alimlerden Charlie Hebdo'ya Tepki

Filistin Alimler Derneği, Fransız Charlie Hebdo dergisinin yeni sayısında Müslümanların tepkisine neden karikatürleri yeniden yayınlamasını "provokasyon" olarak nitelendirdi.

15 Ocak 2015 Perşembe 17:31A+A-

Filistin Alimler Derneği, Fransız Charlie Hebdo dergisinin yeni sayısında Müslümanların tepkisine neden karikatürleri yeniden yayınlamasını "provokasyon" olarak nitelendirdi.

Filistin Alimler Derneği Başkanı Mervan Ebu Ras, Gazze'de düzenlediği basın toplantısında olayı kınayarak,  "Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed'e hakaret karikatürlerini yeniden yayınlaması dünya üzerindeki 1,5 milyar Müslümanın duygularını harekete geçirmeyi hedefleyen büyük bir provokasyondur" dedi.

Kişi veya kurumlara yönelik saldırıları tasvip etmediklerini vurgulayan Ebu Ras, "Dernek olarak herhangi bir kuruma ya da kişiye saldırıya karşıyız aynı zamanda Peygamberimiz Hz. Muhammed'e de hakareti kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Ebu Ras, Fransa'da saldırıya uğrayanlar için kınama yayınlayan ve dayanışma yürüyüşüne katılanların aynı şekilde dinlere ve kutsal değerlere yönelik saldırılara karşı da tepkilerini ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Fransa hükümetine söz konusu karikatürlerin basımını engelleyerek, sorunu kökünden çözme çağrısında bulunan Ebu Ras, "Müslümanları ve kutsallarını küçümsemek gerilimi tırmandırır, dinler arasında da çatışmaya sebep olur" değerlendirmesinde bulundu. 

 

HABERE YORUM KAT