1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin'in İsveç'te Büyükelçiliği Olacak
Filistin'in İsveç'te Büyükelçiliği Olacak

Filistin'in İsveç'te Büyükelçiliği Olacak

Avrupa Birliği üyesi iken Filistin’i devlet olarak resmen tanıyan ilk ülke olan İsveç, Filistin’in diplomatik temsilciliğini delegasyon seviyesinden büyükelçiliğe yükseltti.

11 Şubat 2015 Çarşamba 06:42A+A-

İsveç, Ekim 2014’te Avrupa Birliği (AB) üyesiyken Filistin’i devlet olarak resmen tanıyan ilk ülke olmuştu. İsveç bu karar doğrultusunda, Filistin’in diplomatik temsilciliğinin seviyesini büyükelçiliğe yükseltti.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven'in Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanımayı planladıklarını açıklamasından birkaç hafta sonra İsveç Dışişleri Bakanlığı, Ekim 2014’te Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıdığını açıklamıştı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas İsveç'in Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanımasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, alınan kararı 'cesur ve tarihi' olarak nitelemişti.

AB üyesiyken Filistin'i tanıyan ilk ülke

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, 3 Ekim'deki açıklamasında "İsrail ile olan sorunlar, uluslararası hukuka uygun olarak iki devletli çözüm ile aşılabilir" demişti.

Macaristan, Polonya ve Slovakya gibi ülkeler AB üyesi olmadan önce Filistin'i devlet olarak tanımıştı. İsveç bu kararla Avrupa Birliği üyesiyken Filistin'i tanıyan ilk ülke oldu.

Avrupa’da 'Filistin'i tanıma' dalgası

İsveç'in Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıma kararının ardından İrlanda ve İngiltere parlamentoları bu yönde bağlayıcılığı olmayan kararlar almıştı.

İspanya'da parlamento, hükümetin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararı alırken, Hollanda’da da iktidar ortağı İşçi Partisi, Filistin devletinin tanınması konusunun mecliste tartışılmasını istemişti.

Fransa Meclisi'nde kabul edilen "Filistin'in devlet olarak tanınmasını" hükümetten talep eden karar tasarısının ardından, aynı konuya ilişkin karar tasarısı Fransa Senatosu'nda da kabul edilmişti.

Avrupa ülkelerinin parlamentolarında üst üste Filistin'in tanınmasını isteyen tasarıların kabul edilmesinin ardından Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada da Filistin'in devlet olarak tanınmasının müzakerelere dönme şartıyla 'prensipte' desteklendiği kararı çıktı.

AP'deki siyasi grupların ortak sunduğu karar metninde şu ifadelere yer verildi:

"Avrupa Parlementosu, prensip olarak Filistin'in devlet olarak tanınmasını desteklemekte ve  iki devletli çözüm temelinde İsrail-Filistin barış görüşmelerindeki gelişmeyle paralel bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini öngörmektedir."

Bugüne kadar, dünyadaki 193 ülkeden 135'i Filistin'i devlet olarak tanıdı. Avrupa ülkelerindeki tanıma girişimleri ise son dönemde hız kazandı.

BMGK Filistin’i tanımamıştı

İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı kabul edilmemişti.

BMGK'daki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken ABD ve Avusturalya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kalmıştı.

Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya oldu.

Tasarının kabulü için 9 oy gerekiyordu. Ancak 9 oy sağlansa bile ABD'nin veto etmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT