1. HABERLER

  2. HABER

  3. Filistin Üyelik Başvurusu Güvenlik Konseyi'nde
Filistin Üyelik Başvurusu Güvenlik Konseyinde

Filistin Üyelik Başvurusu Güvenlik Konseyi'nde

BM Güvenlik Konseyi bugün Filistinlilerin bir devlet olarak örgüte üyelilk başvurusunu taştışmaya başlayacak.

26 Eylül 2011 Pazartesi 12:20A+A-

Filistin yönetiminin başkanı Mahmud Abbas, ABD'nin itirazlarına rağmen devlet olarak üyelik başvurusunu geçen Cuma günü Birlemiş Milletler'e sunmuştu.

BBC'nin BM muhabiri Barbara Plett, Abbas'ın başvurusunun BM'de ayakta alkışlandığını ama bugünden itibaren dikkatlerin odak noktasını, Güvenlik Konseyi'ndeki diplomatik manevraların oluşturacağını belirtiyor.

Güvenlik Konseyi, Filistinlilerin talebini bir komisyona aktarma ya da Amerikan yönetiminin veto tehdidi yüzünden, gündeme almayı erteleme arasında karar vermek durumunda.

Ancak Filistinliler şimdiye kadar kendilerine sunulan önerilerden hoşnut değil ve kendi gündemlerinde ısrar ederek, Güvenlik Konseyi'ndeki müttefiklerini devreye sokabilecekleri düşünülüyor.

Güvenlik Konseyi'nde Filistinlilerin ne kadar desteğe sahip olduğu belli değil.

Gözlemciler, Güvenlik Konseyi'nin, daha önce yaşanmamış bir durumla yüzyüze bulunduğuna; devlet olmayan ama dev boyutlarda uluslararası desteği peşinde taşıyan, bununla birlikte dünyanın en güçlü devletinin muhalefetiyle karşı karşıya olan bir yönetimin üyelik başvurusu yaptığına işaret ediyorlar. (BBC)

HABERE YORUM KAT