1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin Resmen Başvurdu, ABD Veto Edecek
Filistin Resmen Başvurdu, ABD Veto Edecek

Filistin Resmen Başvurdu, ABD Veto Edecek

BM'nin 194. üyesi olabilmek için bir süredir başvuru hazırlıklarını sürdüren Filistin yönetimi dün resmi başvuruyu yaptı.

09 Eylül 2011 Cuma 06:24A+A-

Birleşmiş Milletler'in (BM) 194. üyesi olabilmek için bir süredir başvuru hazırlıklarını sürdüren Filistin yönetimi dün resmi başvuruyu BM'nin Filistin temsilcisine ulaştırdı.

Batı Şeria'nın merkezi Ramallah'ta başlatılan "Filistin 194" isimli kampanya Genel Sekreter Ban-Ki-moon'a iletilmek üzere BM temsilcisine mektup verilmesiyle başladı. Mektubu ileten Latife Ebu Hamid adlı 70 yaşındaki Filistinli kadının 7 oğlunun İsrail hapishanelerinde olduğu, bir oğlunun da İsrail tarafından öldürüldüğü öğrenildi.

Mektupta, bağımsız bir Filistin devletinin Filistinlilerin doğal, meşru ve tarihi hakkı olduğu vurgulanarak, kampanyanın amacının BM üyeliği için çabalayan Filistin yönetimine destek vermek ve bu doğrultuda barışçıl gösteriler yapmak olduğu belirtilirken, Filistinlilerin tek ses halinde destek vermesinin sağlanması olduğu da vurgulandı. Filistin'in başvurusu üzerine açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı ise Güvenlik Konseyi'nde teklifi veto edeceğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT