1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. "Filistin Özerk Yönetimi Feshedilebilir"
Filistin Özerk Yönetimi Feshedilebilir

"Filistin Özerk Yönetimi Feshedilebilir"

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas, önceki gün (3 Aralık Cuma) “İsrail” ile barış anlaşması imzalanmaması ve bağımsız Filistin devletinin dünya tarafından tanınmaması halinde Filistin Özerk Yönetimi'ni feshedebileceği işaretini verdi.

05 Aralık 2010 Pazar 14:43A+A-

Abbas, duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek ve tam olarak var olmayan bir idarenin başkanı olarak kalmayı kabul edemeyeceğini söyleyerek, "Bu durum kabul edilebilir bir  durum değil" dedi.

Ramallah yönetimine bağlı "Filistin" kanalına demeç veren Abbas, ABD'nin arabuluculuk yaptığı sözde barış görüşmelerinin başarısız olması durumunda, dünyanın Filistin Yönetimi'ni tanımayacağını ve bu durumda da Filistin Yönetimi'ni feshetmek zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.

Abbas, Siyonist işgal devleti önümüzdeki üç ay içinde Batı Yaka'daki Yahudi yerleşim birimlerinin inşaatını durdurmazsa, ABD ve Birleşmiş Milletler'den Filistin Yönetimi'ni tanımalarını isteyeceğini söyledi.

Siyonist işgal yönetiminin izni olmadan Ramallah'tan ayrılamamasından duyduğu rahatsızlığı da dile getiren Mahmud Abbas, "İsraillilere işgalci olarak kalmaya devam edebileceklerini fakat durumun bugünkü haliyle kalmasını kabul etmeyeceğini" söylediğini ifade etti.

Taha: "Abbas'ın Açıklamaları Ne Yapacağını Bilmediğinin Delilidir"

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Eymen Taha, Mahmud Abbas'ın Siyonist işgal devletiyle barış anlaşması imzalanmaması halinde Filistin Özerk Yönetimi'ni feshetme tehdidinin Abbas'ın ne yapacağını bilmez bir halde olduğunu gösterdiğini söyledi.

Eymen Taha, dün (4 Aralık Cumartesi) Filistin Enformasyon Merkezi'ne verdiği demeçte, "Biz Hamas Hareketi olarak baştan beri siyasi çözüm projesinin tehlikelerine karşı uyarıda bulunduk. Bu tavrımız boş yere değildi. Çünkü düşmanın tavrı gayet açıktı. Düşman hiçbir şey vermek istemiyor. Bilakis, Araplardan güvenlik, barış, tanınma ve ilişkileri normalleştirme almak istiyor" şeklinde konuştu.

Hamas lideri daha sonra şöyle dedi: "Bu nedenle biz Hamas Hareketi olarak müzakerelerden mutlaka çekilmek ve direniş çerçevesinde her Filistinliyi kucaklayacak ulusal bir program benimsenmesi gerektiği görüşümüzde ısrar ediyoruz."

Mahmud Abbas'ın tam olarak var olmayan bir idarenin başkanı olarak kalmayı kabul edemeyeceği yönündeki sözlerini değerlendiren Eymen Taha, "Madem ki Abbas, yönetimin var olmadığını itiraf ediyor, o zaman neden iç cepheyi sağlamlaştırmak için çalışmıyor ve işgalcinin vekili gibi davranıyor?" diye sordu.

Siyonist işgalciyle yapılan güvenlik koordinasyonuna son verilmesini ve tutuklanan direniş taraftarlarının derhal serbest bırakılmasını isteyen Taha, uzlaşı konusunda ise yeni bir gelişme olmadığını bildirdi.

FEM

HABERE YORUM KAT