1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fildişi'nde Gbagbo Devri Sona Erdi
Fildişinde Gbagbo Devri Sona Erdi

Fildişi'nde Gbagbo Devri Sona Erdi

Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili'nde Kasım 2010'da yapılan seçimin ardından devlet başkanlığı koltuğunu bırakmamakta ısrar eden Laurent Gbagbo, aylar süren çatışmaların ardından dün devrildi.

06 Nisan 2011 Çarşamba 04:58A+A-

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen operasyon, seçimleri kazanan Alassane Outtara'ya başkanlık yolunu açtı.

Fildişi Sahili'nde seçimi kaybetmesine rağmen devlet başkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo, Fransa liderliğindeki Birleşmiş Milletler askerî operasyonuyla devrildi. Fildişi Kıyısı'nda devlet başkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo'ya bağlı güçler, çatışmaları durdurma kararı aldı. Gbagbo'nun koltuğu devretmek için BM ve Fransa'yla iltica pazarlığına oturduğu belirtiliyor. Geçen sene kasım ayında yapılan seçimleri kazanan Alassane Outtara'ya destek veren uluslararası toplum, askerî operasyonlarla muhalefete başkanlık yolunu açtı. Ancak Gbagbo'nun uluslararası topluma istediği şartları kabul ettirmeden geri çekilmesi beklenmiyor. Gbagbo, ateşkesin ardından Fransız kanalı LCI'ye yaptığı açıklamada, Paris'in "Outtara'nın başkanlığını kabul et" teklifini reddettiğini açıkladı. Gbagbo yanlısı güçlerin ateşkesin ardından silahlı mücadeleyi sürdüreceği ifade ediliyor. Zira, BM'den dün gece yapılan açıklamada, Gbagbo yanlılarının BM güçlerine karşı ufak çaplı saldırılarda bulunduğu kaydedildi. Fransız uzman Antoine Glaser'a göre, daha önce Outtara'yı hedef alan Gbagbo yanlısı güçlerin bundan sonra Fransız askerlerini hedef alacağını belirtiyor.

BM, Fransız askerî desteğinin ardından Abidjan'da insani durumun daha da kötüleştiğini duyurdu. Cenevre'deki BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu'nun sözcüsü Elisabeth Byrs, çatışmaların devam ettiği Abidjan'da insani durumun daha da bozularak çok kötü bir düzeye ulaştığını belirtti. Byrs, güvenlik sorunlarının sivil halka ulaşmalarını imkânsız kıldığını, cesetlerin günlerdir sokaklarda yattığını kaydetti. Sözcü, bu açıklamasından kısa bir süre önce de hastanelerin çoğunun görev yapamaz durumda olduğunu, buralarda oksijen eksikliği bulunduğunu, ambulansların da çalışmadığını, görevdeki ambulanslara da ateş açıldığını söylemişti.

Libya'dan sonra Fildişi Sahili'nde de askerî operasyona öncülük eden Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin kararları tartışmalara neden oluyor. Rusya, Fransa'nın gerçekleştirdiği askerî operasyonun uluslararası hukuka uygunluğunun araştırılmasını talep ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa'nın saldırı helikopterleri tarafından desteklenen BM Barış Gücü askerlerinin güç kullanımının meşruiyetinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Fransız kamuoyundan da Sarkozy'nin kararına yönelik tepkiler sürüyor. Sosyalist Parti Meclis Grup Başkanı Jean Marc Ayrault, Libya'daki müdahalenin aksine Fildişi operasyonunu desteklemediklerini açıkladı.

EMRE DEMİR / ZAMAN

HABERE YORUM KAT