1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fildişi Lideri Gbagbo İçin Geri Sayım Başladı
Fildişi Lideri Gbagbo İçin Geri Sayım Başladı

Fildişi Lideri Gbagbo İçin Geri Sayım Başladı

Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili'nde kasım ayındaki seçimleri kaybetmesine rağmen koltuğu bırakmayan Devlet Başkanı Laurent Gbagbo'nun etrafındaki çember daraldı.

02 Nisan 2011 Cumartesi 00:56A+A-

BM'nin meşru lider olarak tanıdığı Alassane Ouattara'ya bağlı güçler, başkent Yamoussoukro'nun ardından ülkenin en büyük kenti Abidjan'a girdi. Alassane Ouattara birlikleri, kentteki başkanlık sarayına dayandı.

Birleşmiş Milletler ve dünya kamuoyu tarafından Fildişi Sahili'nin meşru lideri olarak kabul edilen Alassane Ouattara'ya (El Hasan Vettara) bağlı kuvvetler, seçimleri kaybetmesine rağmen devlet başkanlığı koltuğunu bırakmayan Laurent Gbagbo'yu sarayında kuşatma altına aldı. BM'nin Fildişi Sahili Temsilcisi Hamadun Ture, Gbagbo için geri sayımın başladığını belirtti. Önceki gün Gbagbo'ya bağlı orduların komutanı General Phillipe Mangou'nun Güney Afrika Cumhuriyeti büyükelçiliğine sığınması da Gbagbo'ya vurulan en büyük darbe olarak adlandırılmıştı. Etrafında sadece cumhuriyet muhafızları kalan Gbagbo'nun taraftarlarına silah dağıttığı ve bu şekilde direnmeye çalıştığı öne sürülüyor. Gbagbo'nun temsilcisi Abdon Georges Bayeto, liderlerinin 5 yıl süreliğine yeniden bu göreve seçildiğini öne sürerek savaşmaya devam edeceklerini söyledi. Ancak Gbagbo'nun sarayda olup olmadığının bilinmediği belirtiliyor.

Ouattara hükümetinin 'içişleri bakanı' Hamed Bakayoko ise yayımladığı yazılı açıklamada, "yeni bir emre kadar kara, hava ve deniz sınırlarının kapatıldığını" belirtti. Fakat hükümet akşam saatlerinde hava sınırının açıldığını, kara ve deniz sınırlarının ise kapalı kalmaya devam edeceğini açıkladı. Aylardır devam eden çatışmalardan sonra Ouattara'ya bağlı güçler hafta başından itibaren harekete geçerek başkent Yamossukro'dan sonra ülkenin eski başkenti ve en büyük kenti Abidjan ile kakao ihracatı yapılan San Pedro'nun kontrolünü ele geçirmişti. Ouattara güçleri son olarak dün ülkenin en büyük devlet televizyonu RTI'ın binasının kontrolünü de ele almıştı. Ülkede kanlı bir iç savaşın çıkmasını önlemek amacıyla Gbagbo'ya AB, Fransa ve BM'den görevi bırakmasına yönelik çağrılar da geliyor. 28 Kasım'da yapılan seçimleri Ouattara kazanmasına rağmen Gbagbo, hile yapıldığını öne sürerek koltuğunu terk etmeyi reddetmişti. Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili, dünyanın en büyük kakao üreticisi durumunda. Gbagbo, Ouattara'nın kuzey komşusu Burkina Faso asıllı olduğunu, seçimler sırasında Fildişi vatandaşlığı bulunmayan Burkina Fasoluların kullandığı oylarla rakibinin seçimi kazandığını öne sürüyor. Ancak çoğu 1960'lı yıllarda bağımsızlıklarını kazanan pek çok Afrika ülkesinde sınırlar suni olarak çizildiğinden benzer iddialar sık sık dile getiriliyor. 1990'lı yıllara kadar Afrika'nın gelişmişlik düzeyi en yüksek ülkeleri arasında yer alan Burkina Faso, daha sonra iç çatışmalara sahne olmaya başlamıştı. Son olarak 2002-3 yıllarında baş gösteren çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmiş, 1 milyondan fazla kişi de komşu ülkelere kaçmak zorunda kalmıştı.

Seçimlerin yapıldığı geçtiğimiz kasım ayından beri devam eden çatışmalarda da BM makamlarına göre 494 kişi öldü. Ancak yerel kaynaklar bu rakamın daha yüksek olduğunu ifade ediyor. 2000 yılında iktidara gelen Gbagbo, 2005'teki seçimleri, istikrarsızlığı gerekçe göstererek 5 yıl ertelemiş, ancak bu durum ülkeyi kaosun eşiğine getirmişti. Ülke nüfusunun yarısını Müslümanlar, diğer yarısını da Hıristiyan ve yerel dinlere inananlar oluşturuyor. Eski Fransız sömürgesi Fildişi Sahili'nde Ouattara'nın iktidara gelmesi durumunda bile olayların dinmesinin çok zor olduğu ifade ediliyor. Ülkedeki din ve kabileler arası bölünmüşlüğün yanı sıra başta Fransa olmak üzere Batılı ülkelerin müdahalesinin ülkedeki istikrarsızlığın en önemli sebebi olduğu belirtiliyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT