1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. FETÖ'nün yeniden yapılanma toplantısında 43 gözaltı
FETÖ'nün yeniden yapılanma toplantısında 43 gözaltı

FETÖ'nün yeniden yapılanma toplantısında 43 gözaltı

Ordu il genelinde FETÖ'nün yeniden yapılanmasına yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda toplam 43 şüpheli gözaltına alındı.

24 Eylül 2021 Cuma 17:30A+A-

FETÖ'nün Ordu’daki yeni yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada örgüte büyük darbe vuruldu.

Ordu Cumhuriyet Savcılığı'nın adım adım iz sürdüğü, hiçbir detayın gözden kaçırılmadığı soruşturmada 43 kişi gözaltına alındı. İletişim dinlemesi, teknik ve fiziki takiple deliller toplanırken örgütün yeni mütevelli, eğitim ve kadın yapılanması çökertildi. Derinleştirilen soruşturmada FETÖ’nün hücrelerinin hala aktif olduğu da ortaya çıktı.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma 6 ay önce başlatıldı. En ufak detayların bile gözden kaçırılmadan değerlendirildiği soruşturmada şüphelilerle ilgili iletişim dinlemesi, teknik ve fiziki takip yapıldı. Elde edilen deliller ışığında soruşturmayı derinleştiren savcılık, kolluk kuvvetleri aracılığıyla 5 ayrı iş yerinde de teknik araçla izleme yaptı. Elde edilen deliller FETÖ’nün çirkin ve karanlık yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Deliller ışığında derinleştirilen soruşturmada FETÖ yapılanmasının yönetiminde olduğu tespit edilen ve ‘Gün’ adı altında toplantı yapan 10 erkek şüpheliye yakalandı.

Şüpheliler, Ordu’nun Gülyalı ilçesinde bir araya geldikleri restoranda himmet olarak aralarında topladıkları paralarla birlikte suçüstü yakalanarak, gözaltına alındı. Ayrıca soruşturma kapsamında tespit edilen diğer şüphelilere de eş zamanlı arama, el koyma ve gözaltı işlemleri uygulandı, toplam 43 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen ve örgüte ait olduğu değerlendirilen 370 bin lira, 100 bin 665 dolar, 17 bin 150 euro, 1,5 kilogram civarında altın ile bir adet ruhsatsız silah, 11 adet mermi ve şüphelilere ait dijital materyaller ve çok sayıda örgütsel dokümana el konuldu. Bu parayla cezaevinde bulunan örgüt üyelerinin ailelerine ‘Süt dağıtımı’ adı altında yardım yapıldığı belirlendi. Ayrıca ev kiralayıp örgüt üyelerinin çocuklarına eğitim verildiği ve şüphelilerin yurt dışına kaçan örgüt üyeleri ile görüntülü görüşmeler yaptıkları da tespit edildi.

Soruşturma kapsamında, daha önce tutuklanıp, ihraç edilen ardından göreve iade edilen ve halen aktif görevde bulunan bir kamu görevlisi ile eşi de gözaltına alındı.

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT