1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Fetih, Muhammed Dahlan'ı Üyelikten Attı
Fetih, Muhammed Dahlanı Üyelikten Attı

Fetih, Muhammed Dahlan'ı Üyelikten Attı

Fetih Hareketi içindeki darbeci grubun lideri olarak bilinen Muhammed Dahlan, yolsuzluk ve cinayet suçlamasıyla savcılığa sevk edildi.

13 Haziran 2011 Pazartesi 14:39A+A-

Fetih Hareketi Merkez Kurulu, Muhammed Dahlan'ın Merkez Kurulu üyeliğinden atılmasına ve yolsuzluk ve cinayet suçlamasıyla savcılığa sevk edilmesine karar verdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Merkez Kurulu üyesi Fransız Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Fetih Hareketi Merkez Kurulu'nun üyesi Muhammed Dahlan'ı yolsuzluk ve cinayet suçlamaları nedeniyle üyelikten çıkarma kararı aldığını söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi dün yayınladığı haberde Fetih Hareketi Merkez Kurulu'nun Mahmud Abbas'ın isteği üzerine Muhammed Dahlan'ı üyelikten atmaya hazırlandığını bildirmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi'ne bilgi veren kaynaklar, Fetih Merkez Kurulu'nun 11 Haziran Cumartesi akşamı Ramallah'ta toplanarak Dahlan ile Abbas arasındaki anlaşmazlık konusunda hazırlanan raporu ele alacağını açıklamıştı.

Fetih Merkez Kurulu, yaklaşık bir yıl önce Muhammed Dahlan'ın üyeliğini askıya almış ve Mahmud Abbas hakkındaki açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma başlatılmasını kararlaştırmıştı.

Fetih'e yakın kaynaklar, Muhammed Dahlan'ın Merkez Kurulu'ndan atılması kararının arkasında Dahlan'ın Abbas aleyhine yürüttüğü faaliyetleri sürdürmesinin olduğunu söyledi.

"Dahlan'dan Başka Hırsızlar da Var!"

En-Necah Üniversitesi Siyasi Bilimler Profesörü Dr. Abdüssettar Kasım, Gazze'de Hamas'ın yönetimi ele almasından sonra bölgeden kaçan Muhammed Dahlan'ı suçlayıp yargılayan Fetih mensuplarının en az onun kadar kirli bir sicile sahip olduklarını belirterek, Fetih yönetiminde yer alan birçok kişiyle ilgili çeşitli bilgilerin ortalıkta dolaştığını, bu kişilerin de yargılanması için Filistin halkının cesur olması gerektiğini ifade etti.

Fetih hareketinin Muhammed Dahlan'ı ihraç edip, ilişkisini resmen kesmesini dün katıldığı televizyon programında değerlendiren Dr. Kasım şunları söyledi: "Sicili kirli olan sadece Dahlan değildir. Burada daha birçok hırsız var. Dahlan'a yöneltilen suçlamaların ardından yapılacak yargılamanın da herkese açık olması gerekir ki Filistin halkının çıkarıyla oynayanlar için caydırıcı olsun."

Oslo İlkeler Anlaşmasının imzalanmasından sonra Filistin'de yönetim kademelerine oturanlardan bazılarının Filistin halkının hak ve hukukunu koruyup kollayacağına kendi şahsi menfaatleri için yolsuzluk yapmaya başladıklarına dikkat çeken Kasım, Filistin halkından davasına, hak ve hukukuna karşı uyanık olmasını istedi.

HABERE YORUM KAT