1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Fetih: HAMAS İsrail'i Tanımak Zorunda Değil
Fetih: HAMAS İsraili Tanımak Zorunda Değil

Fetih: HAMAS İsrail'i Tanımak Zorunda Değil

Abbas'ın yardımcısı, Batı'nın Hamas'tan İsrail'i tanımasını talep etmekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

04 Mayıs 2011 Çarşamba 11:02A+A-

Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın yardımcılarından Nebil Şaat, Hamas yöneticilerine İsrail'i tanıması için uluslararası arabulucular tarafından yapılan baskının bitmesi gerektiğini söyledi.

Şaat, Filistinli iki grup arasında dört yıldan uzun bir süredir devam eden sürtüşmeyi bitiren, El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşmanın resmen yürürlüğe gireceği törene saatler kala, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, Hamas'tan İsrail'i tanımasını ön şart olarak talep etmenin "haksız, işe yaramaz ve anlamsız" olduğunu söyledi.

Şaat, uluslararası toplumun bilmesi ve ilgilenmesi gereken tek şeyin "Hamas'ın şiddetten kaçınma vaadi ve barış istediği" olduğunu da kaydetti.

TÖREN BUGÜN

Hamas ve El Fetih'in liderlerinin geçen hafta varılan uzlaşmaya ilişkin anlaşmayı bugün Kahire'deki törende imzalamaları bekleniyor.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından geçici hükümet kurma çalışmaları başlayacak ve bu geçici hükümet Filistin'i yeni seçimlere taşıyacak.

Filistin topraklarında da 2006'dan bu yana seçim düzenlenmedi. Son seçimi ise Hamas hareketi açık bir farkla kazanmıştı.

2007'den itibaren işlemez hale gelen parlamentonun görev süresi geçen yıl, Filistin lideri Mahmud Abbas'ınki ise 2009'da dolmuştu.

TÜRKİYE'Yİ DAVUTOĞLU TEMSİL EDECEK

Taraflar arasında birliği yeniden sağlamaya yönelik anlaşma için Kahire'de gerçekleştirilecek imza töreninde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulunacak.

Geçici Filistin hükümetinin kurulması ile yıl sonuna kadar da parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerinin yapılmasını öngören anlaşmaya Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas lideri Halid Meşal imza atacak.

HABERE YORUM KAT