1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fenerbahçe Orduevi'ndekiler Konuşsun
Fenerbahçe Orduevindekiler Konuşsun

Fenerbahçe Orduevi'ndekiler Konuşsun

Ergenekon terör örgütü davası kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu dilekçesinde Fenerbahçe Orduevi'nde kalan komutanların konuşmasını istedi.

11 Ağustos 2011 Perşembe 01:14A+A-

Star gazetesinin haberine göre Ersöz'ün 18 sayfalık dilekçesinde "Encümen-i Daniş toplantılarına katılan ve Fenerbahçe'de oturan komutanlar konuşsun. Bizi kim, neden kurban ediyor?" ifadelerini kullandığı belirtildi. Hakkında iddia edilen suçlamaları dilekçesinde reddeden Ersöz, karargahta bazı kişilerle yapılan görüşmelerin, komuta katının emir, onay ve bilgisi dahilinde yapıldığını ve kayda alındığını, bunun da komuta katına arz edildiğini vurguladı. Başta dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman olmak üzere darbe günlüklerinde isimleri geçen komutanları bildiklerini açıklamaya çağıran Ersöz, Özden Örnek'in de günlüklerle ilgili bilgi vermesi gerektiğini aktardı.

'Darbe Günlükleri' soruşturmasının Ergenekon davasından ayrılmasını eleştiren Levent Ersöz, üyelerinin çoğu emekli komutanlar ve emekli büyükelçilerden oluşan ve Ergenekon soruşturmasıyla gündeme gelen Encümen-i Daniş toplantılarına da dikkat çekti. Ersöz, "Dönemin kuvvet komutanları, emekli olduktan sonra faaliyetleri olmadığı şeklindeki bir gerekçeyle tefrik edildiler. Encümen-i Daniş toplantılarına her ay düzenli katılan sivil ve askerler suçlu görülmüyor." dedi. Darbe Günlükleri'nde ismi geçenlerin ve Encümen-i Daniş toplantılarına katılanların suçlanmasına rağmen kendisinin mağdur olduğunu iddia eden Ersöz, "Bir arkadaşımın daveti üzerine katıldığım, parasını da cebimden ödediğim bir yemekli toplantı için suçlu ilan ediliyorum. Plan yapma, komutanlık adına brifing hazırlama ve takdime ilişkin karargâh sorumluluğu İstihbarat Başkanlığı'na ait değildir. Dönemin komutanları böyle bir örgüt var mı, bu örgüt içinde yer aldılar mı, darbe planı yaptılar mı, kendi aralarında bir çalışma grubu kurdular mı? Çıkıp konuşsunlar." açıklamasını yaptı.

Emekli olmadan önce Jandarma İstihbarat Dairesi başkanlığı görevini yürüten Tuğg. Levent Ersöz'ün, Sarıkız ve Ayışığı darbe teşebbüslerine aktif olarak katılarak istihbarat topladığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün telefonlarını dinlettiği iddia edilmişti.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT