1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FAS

  4. Fas’tan Trump’a Tepki: Kudüs Kararını Reddediyoruz
Fas’tan Trump’a Tepki: Kudüs Kararını Reddediyoruz

Fas’tan Trump’a Tepki: Kudüs Kararını Reddediyoruz

Fas parlamentosunda düzenlenen özel oturumda ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin kararı reddedilerek kınandı.

12 Aralık 2017 Salı 11:26A+A-

Fas’ta parlamentonun iki kanadı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını değerlendirmek üzere ortak oturum gerçekleştirdi.

AA’da yer alan habere göre, Başbakan Sadeddin el-Osmani, bakanlar ve Rabat’taki Filistin Büyükelçisi Cemal eş-Şubki’nin de katıldığı oturumda Trump’ın kararına karşı sloganlar atılıp pankartlar açıldı.

Söz konusu kararın kınandığı parlamentonun ortak bildirisinde, “Hukuki, etik ya da siyasi hiçbir dayanağı olmadığı için ABD Başkanı’nın Kudüs kararını reddediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi Parlamento Grup Başkanı Azmi el-İdrisi de oturumda yaptığı konuşmada, “Tüm İslam ve Arap ülkelerini bu Siyonist oluşumla tüm ilişkilerini kesme çağrısında bulunuyorum.” dedi.

el-İdrisi, işgalci İsrail’le normalleşmeyi suç sayan kanunun da bir an önce çıkarılmasını istedi.

Fas’ta dört parti grubu tarafından ortaklaşa hazırlanan ve işgalci İsrail’le normalleşmeyi suç sayan kanun tasarısı 4 yıldır parlamentoda bekliyor.

Tasarının son gelişmelerin ardından yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT