1. HABERLER

  2. HABER

  3. Faşist Uygulamalar Fransa’da Sınır Tanımıyor
Faşist Uygulamalar Fransa’da Sınır Tanımıyor

Faşist Uygulamalar Fransa’da Sınır Tanımıyor

Fransa'da yayınlanan bir raporda, ülkedeki yabancılara yönelik “güvensizlik ve hoşgörüsüzlüğün giderek arttığı” uyarısı yapıldı.

29 Mart 2012 Perşembe 02:20A+A-

Fransa Ulusal İnsan Hakları Danışma Komisyonu tarafından yayınlanan bir raporda, ülkedeki yabancılara yönelik “güvensizlik ve hoşgörüsüzlüğün giderek arttığı” uyarısı yapıldı.

Raporda, yabancılar ile Müslümanların "tehdit edici ve zararlı kişiler olarak algılanmasına ilişkin eğilimin artmasının endişe kaynağı olduğu" yorumu yer aldı. Komisyonun yaptığı araştırmaya göre, Fransızların yüzde 51'i, ülkedeki Müslümanların toplumda ayrı bir grup oluşturduğu düşüncesinde. Raporda, 2009'a göre bu oranın yüzde 6 arttığına dikkat çekildi. Araştırmaya katılanların yüzde 71'inin, Fransız Müslümanları diğer Fransızlarla aynı değerlendirdiği ifade edilen raporda, bu oranın 2009'daki araştırmaya göre, yüzde 7 azalma gösterdiğine işaret edilerek, "ülkede Müslümanlara yönelik olumsuz düşünenlerin sayısının arttığı" yorumu yapıldı. Raporun yine en çarpıcı sonuçlarından birisinin, Fransızların yüzde 59'u ülkede çok fazla göçmen olduğunu düşüncesinde olması. Bu yönde düşünenlerin oranının da bir önceki araştırmaya göre yüzde 12 artış sağlaması, yine raporu hazırlayanları endişelendiren diğer bir unsur. Ülkede resmi kayıtlara göre, Musevi karşıtı ırkçı saldırıların azaldığı, Müslüman karşıtı ırkçı saldırıların arttığı ifade edilen raporda, bu orana temkinli yaklaşılması gerektiği uyarısı yapıldı.

HABERE YORUM KAT