1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. F Tipi'nde Hak İhlalleri Sürüyor
F Tipinde Hak İhlalleri Sürüyor

F Tipi'nde Hak İhlalleri Sürüyor

Bir kişilik ve üç kişilik hücrelerden oluşan yüksek güvenlikli F tipi cezaevlerindeki gayri insani şartlar varlığını sürdürüyor. Cezaevlerinin eleştirilen en olumsuz yönü ise tecrit…

02 Ekim 2010 Cumartesi 13:55A+A-

Zaman zaman dile getirilen eleştiriler Türkiye'de pek gündemleşemese de özellikle hapishanelerden gelen mektuplar yaşanan hukuksuzlukları ve gayri insani şartları gözler önüne seriyor.

Tecridin, ikinci bir ceza olduğu ve insan psikolojisi üzerinde yıpratıcı etkiler bıraktığı gerçeğinin yanı sıra özellikle ağırlaştırılmış müebbet hükümlülerinin yaşadığı sorunlar F tipi cezaevlerindeki hak ihlallerinin kesintisiz bir şekilde devam ettiğinin bir göstergesi.

Örneğin müebbet hükümlüsü mahpusların günde sadece bir saat havalandırmaya çıktıkları ve yan komşu hücredeki mahpuslarla birlikte havalandırmaya çıkmalarına izin verilmediği belirtiliyor. Yine kaldıkları hücrelerin rutubetli ve havasız olduğu ifade ediliyor.

Ölüme kadar bir hücrede tek başına yaşamaya mahkûm edilmiş insanların günde sadece bir saat havalandırmaya çıkartılmalarının insani olmadığı ortada. Bu durumda olması gereken ağırlaştırılmış müebbetlerin de havalandırma sürelerinin uzatılması ve insani yaşam standartlarının sağlanmasıdır. Bunun için Adalet Bakanlığı yetkililerinin konuya el atmaları gerekmektedir.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT