1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Ezher’den İşgalci İsrail’e Kilise Tepkisi
Ezher’den İşgalci İsrail’e Kilise Tepkisi

Ezher’den İşgalci İsrail’e Kilise Tepkisi

Mısır’daki Ezher kurumu, işgalci İsrail yönetiminin Kudüs’teki kiliselere yönelik baskılarını ve kiliselerin vergiye bağlanması planını kınadı.

27 Şubat 2018 Salı 17:03A+A-

Mısır’daki Ezher kurumunun şeyhi Ahmed et-Tayyib, yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail’in Kudüs’teki kiliseler ve kiliselere ait gayrimenkullerden 190 milyon dolar vergi alınmasına ilişkin kararını kınadıklarını” ifade etti.

AA’da yer alan habere göre, açıklamada ayrıca ABD’nin Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini bu kente taşıma kararı çerçevesinde İsrail’in Müslüman ve Hristiyan Filistinlilere karşı uyguladığı baskılar “zulüm” olarak nitelendirildi.

İşgalci İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi, daha önce yaptığı açıklamada, kentteki kilise ve bu kiliselere ait gayrimenkulleri vergilendirme niyeti olduğunu açıklamıştı.

Belediye, 882 kilise mülkünü vergiye bağlayacağını, yıllardır süregelen “vergiden muaf olma” durumunu kaldıracağını ve vergisi ödenmeyen mülklere el konulacağını belirtmişti.

Hristiyan dünyasının en kutsal mekânı sayılan Kudüs’teki Kıyamet Kilisesi (Kutsal Kabir-Yeniden Diriliş), İsrail’e bağlı belediyenin kentteki kiliseleri vergiye bağlama planına itiraz amacıyla ibadet ve ziyarete kapatılmıştı.

HABERE YORUM KAT