1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Eyüp Ganiç Bosna Hersek’e Döndü
Eyüp Ganiç Bosna Hersek’e Döndü

Eyüp Ganiç Bosna Hersek’e Döndü

İngiltere'nin Sırbistan'a iadesini reddettiği Bosna Hersek'in eski Devlet Başkanı Yardımcısı Eyüp Ganiç, 5 aydır ayrı kaldığı ülkesine döndü.

29 Temmuz 2010 Perşembe 06:05A+A-

THY'ye ait uçakla Saraybosna Havalimanı'na beraberinde kızı Emina ve oğlu Emir'le birlikte gelen Ganiç, burada eşi Fahriya, yakınları, Bosna-Hersekli üst düzey siyasetçiler, Sırbistan Sancak'tan ve Bosna-Hersek'in çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda Boşnak tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı. Havaalanı çıkışında kendisine destek veren kalabalığa teşekkür eden Ganiç, gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Sırbistan'ın mahkemeye sunduğu yanlış ve yalan belgeler sebebiyle 5 aydır ülkesinden zorunlu olarak ayrı kaldığını ifade eden Ganiç, "Sırplar yanlış bilgi ve belge sunarak İngiliz adaletini yanıltmak istedi. Şu an Saraybosna'ya geri döndüm. Ülkem için çalışmaya devam edeceğim. Benimle birlikte olan, bana destek olan insanlara minnettarım" dedi. Ganiç, daha sonra eşi Fahriya ve çocuklarıyla birlikte kendisi için hazırlanan özel araca binerek, kendisini desteklemeye gelenlerin oluşturduğu kalabalık bir araç konvoyu eşliğinde havaalanından Saraybosna'daki evine gitti. Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silayciç'in Hukuk İşleri Danışmanı ve Eyüp Ganiç'in davasını yakından takip eden Damir Arnaut, "Sırbistan bir defa daha bu olayla kendini küçük düşürdü. Sırbistan, bundan böyle bu tür maceralara atılmadan önce daha iyi düşünmek zorunda kalacak. Savaş yıllarında ülkesini savunan gazilerimize karşı Sırbistan bir daha böyle bir şey yapmaya kalkışırsa, artık sıfırdan başlamayacağız. Çünkü elimizde çok iyi bir emsal var" dedi.(Vakit)

HABERE YORUM KAT