1. HABERLER

  2. HABER

  3. Eymür’den Davalısına Sert Eleştiri
Eymür’den Davalısına Sert Eleştiri

Eymür’den Davalısına Sert Eleştiri

Eski MİT Müsteşarı Mehmet Eymür, davalık olduğu eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın son kitabını sert bir dille eleştirdi.

29 Eylül 2010 Çarşamba 16:44A+A-

Eski MİT Müsteşarı Mehmet Eymür, davalık olduğu eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın son kitabını sert bir dille eleştirdi. Avcı için "Kitapta kendini melek gibi anlatıyor" diyen Eymür, Kürt sorununun çözümü için yürütülen temaslar hakkında ise "Müzakereler gizli yapılmalı. Kimse rencide edilmemeli" dedi.

NTV'de Can Dündar'ın konuğu olan Eymür, "Haliç'te Yaşayan Simonlar" adlı kitabın yazarı Hanefi Avcı'nın tutuklanmasıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Geçmiş dönemde aralarında husumet bulunan Avcı için "Neden bu kitabı şimdi yazdı" diye soran Eymür, "Şimdiye kadar görmedi mi bunları. Bir kere kendini melek gibi anlatıyor. Halbuki bizim meslekte kötü şeyler yapılıyor. (İşkenceler gibi) Her şeyi tam anlatmıyor. İşine geldiği gibi anlatıyor" dedi. Kitapta yer alan cemaatle ilgili iddialar hakkındaki soruya Eymür, "Bu tür şeyler her iktidar değişikliğinde yaşanır. Kişiler değişir. Ama asıl önemli olan arkadaki güçlerdir. Onları temizlemek lazım" diyerek Fethullah Gülen'i hedef gösterdi.

Yalan makinesi önerisi

Eymür, Avcı'nın yalan makinesine bağlanmasını önerdi. Bugün yalan makinesini CIA dahil tüm dünyada kullanıldığına dikkat çeken Eymür bu yöntemin yüzde 90 etkili olduğunu belirtti. Mehmet Eymür, 2 Nisan 1997'de Hanefi Avcı hakkında 500 milyon lralık tazminat davası açmıştı. Eymür, dava dilekçesinde Avcı'nın resmi görevini kişisel menfaatleri için kullandığını iddia ediyordu. Avcı da Eymür tarafından kendisi aleyhinde açılan dava hakkında mahkemeye yazdığı dilekçede Eymür ile Yeşil'in ilişkilerini anlatmıştı.

Müzakereler gizli yapılmalı

Hükümetin, BDP ve İmralı'daki temasları ile ilgili düşünceleri sorulan eski MİT'çi Eymür, şunları söyledi: "Öcalan Suriye'de iken Türkiye'ye getirip adalete teslim etme gibi bir amacımız vardı. Ancak olmadı. İçten ve dıştan engelleyenler oldu. Bence bugün de engelleyenler var. Bu kanın artık durması gerektiği düşüncesindeyim. Müzakereler gizli yapılmalı. Bu kadar şehit var. Kimse rencide edilmemeli. Görüşmelerde muhtemelen silah bırakmanın şartları, bırakılırsa ne olur, af meselesi gibi konular konuşuluyordur. Öcalan örgüte hâlâ hâkim."

TARAF

HABERE YORUM KAT