1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Evlat nöbetine 2 aile daha katıldı
Evlat nöbetine 2 aile daha katıldı

Evlat nöbetine 2 aile daha katıldı

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine, Hakkari ve Siirt'ten gelen iki aile daha katıldı.

24 Aralık 2020 Perşembe 15:21A+A-

Diyarbakır annelerinin HDP İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetine katılımlar sürüyor.

İki aile daha nöbette

Muhammed Çakan 10 yıl önce 15 yaşındayken Hakkari Yüksekovadan kaçırıldı. Annesi Nadire ve abisi Kerem eyleme katıldı.

17 yaşındaki Ferhat Çelik yaklaşık 3 ay önce İstanbul'dan kaçırıldı. Babası Ziver Çelik, Siirt Kurtalan'dan katıldı.

"Artık dayanamıyorum"

Baba Ferhat Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, evladının İstanbul'da inşaatta çalıştığını, işe gitmediği gün arkadaşlarının yanına gitmek için evden ayrıldığını ve kendisine bir daha ulaşamadıklarını söyledi.

Evladı için eyleme katıldığını dile getiren Çelik, "Ferhat oğlum, sesimi duyuyorsan gel. Boş bir yoldur. Devletimiz, polisimiz, askerimiz, bütün personelimiz, Cumhurbaşkanımız olsun hepsi arkamızda. Sana hiçbir zarar gelmez. Artık dayanamıyorum. Baban seni inşaatlarda büyüttü. Canım yanıyor oğlum. Babanı duyuyorsan gel." diye konuştu.

Çocuğunun kaldırıldığını, dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade eden Çelik, şunları belirtti:

"Oğlumdan elinizi çekin. Sonuna kadar evladım için direneceğim. Benim için artık geri dönüş yok. Allah herkesin çocuklarına yardımcı olsun. Canım yanıyor. Bir tek anne baba anlar bunu. Evladımı inşaatlarda çalışarak büyüttüm. Ne olur, onu rahat bırakın. Gönderin evladımı. Başka bir derdimiz yok. Sadece oğlumu istiyoruz. Başka can yanmasın. Kendi kararımla buraya geldim. Çünkü canım yanıyor. Oğlumu geri getirmek için buradayım. Annesi vefat etti. Annesi bile yok. Benden ne istiyorsunuz, artık yeter."

Anne Nadire Çakan da Kürtçe yaptığı konuşmada, oğlu Ferhat için eyleme katıldığını dile getirerek, "Oğlum gitti ardından babası da onun acısına dayanamayarak öldü. Acı çekiyoruz. Oğlum gel, baban da öldü. Tek kaldım." dedi.

İlkokulda okuyordu

Ağabey Kerem Çakan ise kardeşi için katıldıkları eylemi sonuna kadar sürdüreceklerini anlatarak, kardeşinin ilkokulda okuduğu sırada kaçırıldığını söyledi.

Kardeşine kavuşmak istediklerini, annesinin her gün gözyaşı döktüğünü aktaran Çakan, "Kalleşlerin yaptığı tek şey küçük çocukları kandırmak. Ne kadar aile varsa buraya gelsin. Babam kardeşimin acısından dolayı vefat etti. Bütün aileler gelsin. Kardeşleri, çocukları için herkesi buraya davet ediyorum. Bilsinler ki kimse sahipsiz değil. Devletimiz burada. Kardeşim gel, orası senin yolun değil. Senin yolun burası devletimizin yanı." dedi.

Son katılımla birlikte evlat nöbetine katılan aile sayısı 181'e yükseldi. 3 Eylül 2019'da başlayan eylemde şu ana kadar 20 aile çocuğuna kavuştu. Aileler çocuklarının HDP aracılığıyla terör örgütü tarafından kaçırıldığını iddia ediyor.

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT