1. HABERLER

  2. HABER

  3. Evinin Duvarına Kur'an Asanları Bile Fişletmiş
Evinin Duvarına Kuran Asanları Bile Fişletmiş

Evinin Duvarına Kur'an Asanları Bile Fişletmiş

Darbe suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan emekli Oramiral Örnek'in, subay ve astsubayların evlerine aile ziyareti adı altında istihbarat elemanları gönderip fişleme çalışması yaptırdığı ortaya çıktı.

21 Kasım 2010 Pazar 19:56A+A-

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Örnek'in, dini hassasiyetinden şüphe edilen subay ve astsubayların, kullandıkları deterjan markasına kadar fişlenmesi için emir verdiği belirlendi.

Yeni Şafak gazetesinin dün yayımladığı habere göre, 'Sarıkız', 'Ayışığı', 'Yakamoz' gibi darbe planlarını anlattığı 'darbe günlükleri' nedeniyle dönemin kuvvet komutanları ile birlikte hakkında soruşturma açılan emekli Oramiral Örnek'in, donanma komutanlığı yaptığı dönemde hazırlattığı fişleme kriterleri gereği, 'şüpheli' subay ve astsubayların evlerinde aile ziyareti adı altında fişleme çalışması yaptırmış. Özel hayat sınırlarını ihlal eden fişleme kriterleri arasına giren bazı maddeler 'irtica' paranoyasının Kur'an-ı Kerim gibi kutsal değerleri dahi hedef aldığını ortaya koydu. Fişleme kriterlerinin sıralandığı belgede subay ve astsubayların evlerinde duvara asılı Kur'an-ı Kerim olup olmadığına dikkat edilmesi emri yer alıyor. Gözetim amaçlı ev ziyareti yapan komutanlara belgenin 'j' maddesinde şu soruya cevap aranması emri verildi: "Oda ve duvarlardaki pano/resimlerde dikkat çekici bir husus var mı (dini veya ideolojik bir resim, takvim, amblem, sembol, afiş, Arapça yazı, duvara asılı Kur'an, tesbih, seccade, türban vs)?"

Ev ziyaretleri adı altında şüpheli subay ve astsubayların özel hayatını hedef alan emirlerin sıralandığı belgenin dağıtıldığı komutanlıklar şöyle: Harp Filosu Komutanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı, Hücumbot Filosu Komutanlığı, Gölcük Deniz Üs Komutanlığı, Denizaltı Filosu Komutanlığı, Gölcük Tersanesi Komutanlığı, Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezi Komutanlığı, Lojistik Destek Gemileri Komodorluğu, Deniz Hava Üs Komutanlığı, Deniz İkmal Merkezi Komutanlığı, Envanter Kontrol Merkezi Komutanlığı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT