1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Evet' Diyeceğini Açıklayınca DP'den İhraç Edildi
Evet Diyeceğini Açıklayınca DPden İhraç Edildi

'Evet' Diyeceğini Açıklayınca DP'den İhraç Edildi

12 Eylül anayasa değişikliği referandumu ile ilgili olarak Demokrat Parti (DP) Genel Merkezi'nin aldığı karara uymayarak 'Evet' oyu vereceğini açıklayan eski DP Genel Başkanı Soylu partiden ihraç edildi.

29 Ağustos 2010 Pazar 04:15A+A-

Soylu, 'Evet' oyu vereceğini açıklayınca İl Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Süleyman Soylu'nun parti tüzüğünün 53. maddesi gereğince Yüksek Haysiyet Divanı'na 7 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunuyor. Yüksek Haysiyet Divanı'nın itiraza ait vereceği karar ise kesin. Soylu'nun bu aşamadan sonra parti tüzüğünün 60. maddesine göre Asliye Hukuk Mahkemesi'nde itiraz hakkı bulunuyor. Partiden ihracını Zaman'a değerlendiren Soylu, milli iradeye, demokrasiye ve parti misyonuna sahip çıktıkları için parti ile ilişkisinin kesilmesinin kaderin tecellisi olduğunu söyledi. Alınan kararın Anayasa'ya, parti tüzüğüne ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı olduğunu söyleyen Soylu, bu durumun hukuksuz olduğunu belirtti. Soylu, "Despotik darbeci mantığı reddettiğim için 'evet' diyorum. Yıllarca bu ülkeyi bu anlayışla idare ettiler. Benden olmayanı ötekileştirme anlayışını benimsediler. 12 Eylül 2010'da beni partiden ihraç eden zihniyet tasfiye edilecektir. Anlıyorum ki bu hayır misyonunun kurucu babası malum sokağında rahat etmiştir." dedi. 12 Eylül'e kadar evet mücadelesine hız kesmeden devam edeceğini dile getirdi.

Soylu, şöyle devam etti: "Bir parti tüzüğünü yazmayı dahi beceremeyen ve defalarca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ihtar alan anlayış beni ihraç etmiştir. 12 Eylül'den sonra da 27 Mayıs'ın zihni takibini gerçekleştiren bu anlayıştan hesap sorulacaktır."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum