1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'in Akrabası Lazkiye'de Öldürüldü
Esed'in Akrabası Lazkiye'de Öldürüldü

Esed'in Akrabası Lazkiye'de Öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'deki rejimin lideri Beşşar Esed'in akrabası Muhammed Esed'in Lazkiye'nin Kardaha kasabasında başından beş kurşunla vurularak öldürüldüğünü duyurdu.

14 Mart 2015 Cumartesi 22:48A+A-

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, Muhammed Esed'in ailenin memleketi olan Lazkiye'nin Kardaha kasabasında başına isabet eden ber kurşunla öldürüldü.

AFP'ye konuşan Gözlemevi'nin Başkanı Rami Abdulrahman, Muhammed Esed'in rejimin lideri Beşşar Esed'in kuzenlerinden birinin oğlu olduğunu ve kendisini öldürenlerin henüz bilinmediğini söyledi.

Abdulrahman, öldürenlerin bilinmemesine rağmen suikastin Kardaha'daki bir 'nüfuz çatışması' sonucu yaşanmış olabileceğini aktardı.

Suriye devlet televizyonunda ise konuya ilişkin herhangi bir haber yer almadı. Bölgede kaçakçılık faaliyetlerininde de rolu olan Muhammed Esed aynı zamanda 'şebbiha' adı verilen rejime bağlı milis grupların da kurucularından ve önemli figürlerinden olduğu biliniyor. 

Suriye'de beşinci yılına girmek üzere olan iç savaşta şimdiye kadar 220 binden fazla insan hayatını kaybetti. Rejimin hapishanelerinde 215 bin kişi tutuklu bulunurkenh kayıp 85 bin kişiden ise haber alınamıyor. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT