1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed’i de Halep Kasabı Süleymani İkna Etmiş
Esed’i de Halep Kasabı Süleymani İkna Etmiş

Esed’i de Halep Kasabı Süleymani İkna Etmiş

​​​​​​​Devrim Muhafızları eski komutanı Tuğgeneral Hasan Plarek, Esed'in görevinden istifa edip ülkeden kaçmasına, Kasım Süleymani'nin engel olduğunu söyledi.

24 Şubat 2020 Pazartesi 21:25A+A-

Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Dini Eserlerin Restorasyonu Kurumu'nun eski Başkanı Tuğgeneral Hasan Plarek, Kasım Süleymani hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

İran Lideri Ali Hamaney tarafından, Dini Eserlerin Restorasyonu Kurumu'nun tesis edilmesinden 15 yıl sonra, Süleymani tarafından kurumun başına atanan ve aynı zamanda Süleymani ile 40 yıllık geçmişi olan Plarek, Suriye'de Esed'in istifasını ve Suriye'den kaçışını Süleymani'nin engellediğini açıkladı.

"Esed Neredeyse Sığınmacı Olacaktı"

Fars Haber Ajansı'na konuşan Plarek, "Kasım Süleymani, Suriye sorunuyla tek başına mücadele etti ve Suriye'yi kurtardı. Hatta Beşşar Esed neredeyse sığınmacı olup ülkesini terk edecekti. O (Süleymani), 'Zafer için tek yol direniştir. Allah'ın izniyle başarılı olacağız' dedi, direndi ve başarılı oldu." ifadelerini kullandı.

"Rusya'ya İlticayı Düşünüyordu"

Devrim Muhafızları Komutanlarından Gülali Babayi de, "Balıkların Mesajı" kitabında, Suriye'deki çatışmalarda hayatını kaybeden komutanlarından Hüseyin Hemedani'nin, "O gece çok karmaşık bir durum söz konusuydu. Esed, işinin bittiğini düşünüyordu. Rusya gibi bir ülkeye iltica etme peşindeydi." ifadelerini aktardı.

AA

HABERE YORUM KAT

2 Yorum