1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed, Suriye'de Genel Af İlan Etti
Esed, Suriyede Genel Af İlan Etti

Esed, Suriye'de Genel Af İlan Etti

Suriye'deki ayaklanmaları durdurmaya çalışan Devlet Başkanı Beşşar Esed, Regaip Kandili öncesinde genel af ilan edildiğini açıkladı.

01 Haziran 2011 Çarşamba 03:42A+A-

Esed geri adım attı...

Cumhurbaşkanı Beşşar Esed 31/05/2011 tarihinden önce işlenen suçlar için af öngören 2011 yılı 61 sayılı yasama kararını onayladı. Esed'in onayladığı af yasası siyasi akımlara bağlı tüm tutukluları kapsadığı gibi kişisel hak ya da şikayetin bulunmaması koşuluyla kriminal suçlarda cezanın yarısından muaf tutulmayı öngörüyor.

Genel af yasası gereğince idam cezası suç vasfına göre ömür boyu ağır hapis cezası ya da ömür boyu ağır tutukluluk cezasına dönüşecek. Ömür boyu ağır hapis cezası ise 20 yıl ağır hapis cezası, ömür boyu tutukluluk cezası da 20 yıl tutukluluk cezasına dönüşecek.

Af yasası ayrıca; 1980 yılı 49 sayılı kanun cezalarının tümü, kriminal cinai suçlarda cezanın yarısı, küçük suçlarda cezanın tamamı, ihlallerde cezanın tamamından muafiyet sağlıyor.

Asker kaçaklarının tüm cezalarını muaf tutan yasama kararı; anayasanın bir kısım maddeleri kapsamında düşen suçlarda da cezanın çeyreğinden muafiyet sağlıyor.

Devlete sivil tazminat öngören suçlar af yasasından istisna tutulurken, af yasasından yararlanmak için kanun kaçaklarının karar tarihinden itibaren en geç üç aylık bir süre içinde kendilerini ilgili kurumlara teslim etmeleri gerekiyor.

Adalet Bakanı Teysir Kala Avvad , 31/5/2011 tarihinden önce işlenen suçlara genel af getirilmesini öngören 61 sayılı yasama kararının soysal hoşgörü, ulusal kaynaşma ve ortak yaşamın gereksinimlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı el-Esad'ın insani duruşu kapsamında onaylandığını söyledi.

Af kararının daha önce benzeri görülmemiş şekilde tüm suçları kapsadığını bildiren Bakan Kala Avvad, affın en tehlikeli suçlarla birlikte farklı suçlar, ihlal ve çocukların işlediği suçları kapsadığını, bazı suçların tamamıyla affedilmesiyle birlikte suça ve toplumsal güvenlikle ilişkisine göre bir kısım cezaların yarısı ya da çeyreğinin indirilmesine gidildiğine işaret etti.

Adalet Bakanı, insani bir tavır gereği af yasama kararının 70 yaşındaki suçluların hapis cezası ve müebbet hapis cezalarının suçun 60 yaşından önce işlenmiş olması şartıyla tamamıyla affedilmesini öngördüğünü bildirerek kararın sadece Suriye toplumunun hoş karşılamadığı ve reddettiği suçları aftan muaf tuttuğuna dikkat çekti.

Fertlerin haklarını korumak amacıyla bu affın hükümlerinden yaralanabilmek için kişisel bir dava bulunmaması ya da bu davanın düşmüş olması şartının getirildiğine dikkat çeken Bakan Kala Avvad, avukatlara ve savcılıklara genel af yasama kararını uygulamaya koyulması yönünde direktif verildiğini ifade etti.

İHVAN: OLUMLU BİR ADIM DEVAMINI BEKLİYORUZ

Beşşar Esed'in, genelde dini bayramlarda ilan ettiği, siyasi mahkûmlar ve uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyenleri kapsamayan aflarla yüzlerce mahkûm salıverildi. Müslüman Kardeşler Örgütü'nün sözcüsü Züheyr Salim, af kararının ardından, "Suriye'deki krizin cesur adımlarla çözülebileceğini ve yönetimden bu tarz adımlar beklediklerini" açıkladı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum