1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejiminin Zindanlarında Kadınlar
Esed Rejiminin Zindanlarında Kadınlar

Esed Rejiminin Zindanlarında Kadınlar

Suriye rejimi tarafından hapsedilmiş bir kadın muhalif zindanlarda yaşadıklarını ve şahit olduklarını anlattı.

02 Mart 2015 Pazartesi 19:13A+A-

Hasan Soylu / Haksöz Haber

Suriye rejimi tarafından hapsedilmiş bir kadın muhalif zindanlarda yaşadıklarını ve şahit olduklarını anlattı. 

Üm Ahmed 37 yaşında dul bir kadın. Kocası Güney Suriye’de öldürüldükten sonra kendisine sahip çıkan ve bir kardeşleri gibi görüp yardımcı olan muhaliflerle birlikte kalmış.

Bir gün Kiswa’da oturan kardeşini ziyaretten dönerken yolda gözaltına alınıp doğru İçişleri Bakanlığına bağlı el-Katib gözaltı merkezine gönderilmiş.

3 ay kaldığı bu cezaevinde unutamayacağı günler geçiren Üm Ahmed yaşadıklarını “Kadınların vücutlarını kızgın çubuklarla yakıyorlardı. Hayalet adını verdikleri askıya ellerinden tavana asıp saatlerce bekletmek çok yaygın bir işti.” şeklinde anlatıyor.

Muhalifler hakkında bilgi vermesi için kendisine ağır işkenceler yaptıklarını söyleyen Üm Ahmed “Başımdan aşağı soğuk su döküyorlar ve dövüyorlardı. Hayalete defalarca kolumdan astılar ve beni aşağıladılar. Buna rağmen bana yapılanlar bazı  kadınların maruz kaldıkları işkenceler yanında çok hafifti.” Diyor.

“Ali adında, yüzünü hatırlayamadığım çünkü işkencecilerin yüzlerine bakmak yasaktı, bir subay kapıyı elimin üzerine kapatarak parmağımı kırdı” diyen Üm Ahmed bekar kızlara tecavüzün çok yaygın bir işkence olduğunu ve genç bir kızın defalarca ve çok sayıda muhafız tarafından tecavüze uğradığını anlatıyor.

19 yaşındaki Güney Suriyeli bu kızın sürekli tecavüze uğramaktan ötürü durmadan kanama geçirdiğini söylüyor ve ekliyor: “Tecavüz vakalarından sonra kanamalar meydana geldiğinde doktorlar cezaevine geliyorlardı. Bunlarla bir keresinde karşılaştım ve içlerinden iyi birisi bu kızı bir hastaneye sevketti ama diğerleri o kadar zalimdiler ki, bu halde bile kızlara, kadınlara küfrediyorlardı.”

Üm Ahmed hamile kaldığı anlaşılan bir kızın hemen bilinmeyen bir yere götürüldüğünü söylüyor. Zindanlarda 10 yaşında kızların bile bulunduğunu ve bu zulümlere maruz kaldığını söyleyen Üm Ahmed  güvenlik görevlilerinin şebbihalarla ilişki içinde olduklarını ve para karşılığında bu kızları şebbihalara sunduklarını da ekliyor.

Üm Ahmed sevkedildiği Sasaa cezaevinde 20 gün kalmış ve burada çok ağır işkencelere uğramış görevlilerin kendisine sürekli olarak “siz hainler, askerlerin botları bile sizlerden daha değerli” diye bağırdıklarını söylüyor.

Sasaa cezaevinin yetişkinlerin koyulduğu bir cezaevi olduğunu, burada genç kız ve kadınların en fazla 2 gün tutulup ardından bilinmeyen yerlere götürüldüklerini söyleyen Üm Ahmed bu kızların akıbetlerinin belirsiz olduğunu vurguluyor. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum