1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed rejiminin işkenceci doktoruna Almanya'da dava açıldı
Esed rejiminin işkenceci doktoruna Almanya'da dava açıldı

Esed rejiminin işkenceci doktoruna Almanya'da dava açıldı

​​​​​​​Almanya Federal Başsavcılığı, Suriye'nin Humus kentinde askeri istihbarata bağlı cezaevinde insanlara işkence yaptığı iddiasıyla doktor Alaa M. hakkında dava açtı.

28 Temmuz 2021 Çarşamba 21:37A+A-

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesinde açılan davada Alaa M.’nin 2011’de Suriye’nin Humus kentindeki askeri istihbarata bağlı cezaevinde doktor olarak görev yaptığı ve burada tutuklulara işkencede bulunduğu belirtilerek, zanlının insanlık suçu işlemek ve adam yaralamakla suçlandığı kaydedildi.

Geçen yıldan bu yana Almanya'da gözaltında bulunan Alaa M.'nin 18 vakada işkence yaptığının tespit edildiği vurgulandı.

Açıklamada, Alaa'nın Suriye'deki tutuklanan rejim karşıtlarından bazılarını kısırlaştırmaya çalıştığı ve genital bölgelerini ateşle yaktığı iddia edildi.

Suriye'de Esed rejimine hizmet eden doktorun kemiği kırık olan bir tutukluya anestezi yapmadan müdahalede bulunduğu, bazı tutukluları da döverek bilinçlerinin kaybolmasına yol açtığı belirtildi.

İşkenceci doktorun bir mahkumu copla dövdükten sonra koluna ölümcül bir madde enjekte ettiği ve mahkumun birkaç dakika içinde öldüğü ifade edildi.

Doktor Alaa M'nin 2015 yılının ortalarında Almanya'ya geldiği ve Göttingen ile Bad Wildungen kentlerindeki hastanelerde doktor olarak çalıştığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT