1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Ordusunda 4 Bin Türkiyeli Alevi Savaşıyor
Esed Ordusunda 4 Bin Türkiyeli Alevi Savaşıyor

Esed Ordusunda 4 Bin Türkiyeli Alevi Savaşıyor

Suriye’de savaşan Türkmen Ömer Muhtar Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, Türkmenlerin yetim bırakıldığını ve kaderine terk edildiğini söyledi, ‘’Biz bu topraklarda Osmanlı’nın bakiyesiyiz. Hiçbir güç bizi buradan sökemez’’ dedi.

16 Şubat 2015 Pazartesi 03:01A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Suriye’nin Lazkiye iline bağlı dağlık Bayırbucak bölgesinde 70 Türkmen köyü bulunuyor.

Suriye’nin en zorlu cepheleri arasında gösterilen Bayırbucak’ta savaş sarp dağlar arasında sürüyor. Bölgenin en yüksek noktalarından Rabia’da  mücadele eden Türkmen Tugayı Ömer Muhtar’ın komutanı "Buralar bize dede yadigârı, kimse bizi buradan sökemez. Dokuz aydır hiçbir yardım görmüyoruz. Tüm cephanemiz bittiğinde ise süngü ve yumruklarımızla dövüşerek burada can vermek istiyoruz" dedi.

"Biz bu topraklarda Osmanlı’nın bakiyesiyiz. Buralar bize dedelerimizden emanet. Hiçbir güç bizi buradan sökemez’’ diyen komutan Ömer Abdullah halen ellerinde 37 köyün bulunduğunu ve imkânsızlıklar içerisinde mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

30 yaşında olan ve iki kez ciddi biçimde yara alan Ömer Abdullah, cephane ve erzak sıkıntısı yaşadıklarını, bu zor şartlarda Türkmenlerin yetim bırakıldığını ve adeta kaderine terk edildiğini ifade etti:

"Üç yılı aşkın bir zamandır burada izzetimiz, dinimiz, istikbalimiz için savaş veriyoruz. Benimle birlikte tugayımızda savaşan 220 mücahit var. Karşımızda ise nizami bir ordu bulunmakta. Cephe mesafeleri uzak olduğundan sadece ağır silahlar burada etkili olabiliyor. Bizim ise elimizde hafif silahlar var. Tank, top ve her türden gelişmiş füzelere karşı bu şekilde karşı koymaya çalışıyoruz. Elbette bu şartlarda ciddi desteğe ihtiyacımız var. Arap kardeşlerimiz bizim Türkiye’den fazlası ile destek aldığımızı düşündükleri için gerek SMDK gerek hükümet kanadından hiçbir biçimde yardım görmüyoruz. Bizim Allah’tan sonra tek güvendiğimiz kapı Türkiye. Burada bizim dışımızda 13 Türkmen grubu daha mevcut. Önceleri belirli ölçüde destek alıyorduk. Fakat bir yıla yakındır tamamen yardımlar durdu. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun samimiyetinden hiçbir şüphe duymuyorum. Ancak sahada işler farklı yürütülüyor ve Sayın Erdoğan da, Davutoğlu da yalan raporlarla aldatılıyor. Karanlık bazı odakların Türkmenleri ve Suriye’de devam eden savaşı Türkiye aleyhine sabote etmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Keşke gücümüz, imkânımız olsa da bu suistimalleri kendilerine izah edebilsek."

'Türkmen Meclisi yok hükmündedir'

2013 Mart’ın da kurulan Türkmen Meclisi’nin geride kalan sürede kendileri ile hiçbir biçimde ilgilenmediğini söyleyen Ömer Muhtar Tugayı Komutanı, "Savaşan birliklerle ya da burada yaşayan sivil Türkmenlerle hiçbir temasları olmadı. Birçok gazimiz ve şehit yakınımız var ve onlar için Meclis birçok şey yapabilir. Meclisi temsil eden hiçbir zat buraya gelmedi. Bize ne durumdasınız diye sormadı. Türkmen Meclisi tamamen göstermelik bir oluşumdur ve bizim için yok hükmündedir’’ dedi.

'Esed saflarında savaşan 4 binden fazla Türk vatandaşı var'

Yabancı savaşçı tartışmalarının sürdüğü Suriye’de 4 binden fazla Türk vatandaşının Esed ordusunda savaştığını iddia eden Türkmen Komutan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Çoğunluğu Harbiye ve Samandağı’ndan olan birçok Türk vatandaşı Suriye’de Esed ordusunda bize karşı savaşıyor. Sayıları 4 binden fazla olan Türk vatandaşı savaşçılar Samandağı’ndan deniz yoluyla Suriye’ye geçmekteler. Bu insanların çoğunluğu Hatay ve İskenderun bölgesinden kişiler, ancak çok az sayıda Türkiye’nin farklı illerinden gelenler de mevcut. 

Türkiye’den gelenler Mihraç Ural tarafından yönetilen Mukaveme Suriye örgütünün himayesinde eğitim görüyorlar. Yaklaşık bir ay süren eğitim sonrası daha çok Lazkiye cephesine gönderilen Türk vatandaşı savaşçılardan bir kısmı da eğitim sürecinden sonra yeniden Türkiye’ye dönüyor.

El Basit kasabasında özel bir kampta eğitilen Türklerden bazıları ise DHKP-C ve benzeri örgütlere mensup kişiler. Bizim halen bu kampın bulunduğu bölgede bulunan haber kaynaklarımız var. Oradaki hareketliliği sürekli gözlemliyoruz. Bu konuda Türkiye’nin de son derece dikkatli olması gerekiyor. Zira burada eğitim görüp dönenler yanlarında silah ve cephane de götürmekteler."

Türkmen komutan, söyleşi yaptığımız nokta ile Türkiye’den gelenlerin eğitim gördüğü El Basit Kampı arasında sadece 4 kilometre mesafe bulunduğuna dikkat çekti. Ancak dağ koşulları gereği bu kampa ulaşımın bir saatlik bir yolculuktan sonra mümkün olduğunu da vurguladı.

'Esed Rejimi Türkmenlere hiçbir zaman güvenmedi'

Esed rejimi tarafından hep ‘potansiyel hain’ olarak görüldüklerini söyleyen Ömer Abdullah’a göre, gelinen noktadan rejimin de muhaliflerin de dönme şansı yok.

“Bu bölgede 13 Türkmen köyü halen Esed güçlerinin kontrolünde. 13 ila 46 yaş aralığında olan insanlarımızı zorla askere alıyorlar. Şebbihalar keyfi baskınlar düzenleyerek birçok kadın ve kızlarımızın ırzına geçmekte. Türkmenleri zorla evlerinden atmaktalar ve arazileri yağmalanıyor. Baasçılar, Türkiye’ye duydukları öfkeyi Türkmenlerden çıkarıyorlar. Dün, Esed’in kontrolündeki bir köyde evi basılan ve işkence edilerek zorla askere götürülmek istenen bir gencimizi yaptığımız operasyonla zorda olsa kurtardık.

“Baba Esed 30 yıl boyunca Abdullah Öcalan’ı besledi, oğlu Beşşar da Mihraç Ural ve diğer illegal sol örgütleri Türkiye’ye karşı eğiterek babasının yolunda olduğunu gösteriyor’’ diyen Ömer Muhtar Tugayı Komutanı Ömer Abdullah 60 kilometrelik bir hattın halen kendi kontrollerinde olduğunu belirtiyor.

HABERE YORUM KAT