1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed iyice baksın! Onca zulme rağmen Suriyeli çocuklar "taş kırarak" hayatta kalmaya devam ediyor!
Esed iyice baksın! Onca zulme rağmen Suriyeli çocuklar "taş kırarak" hayatta kalmaya devam ediyor!

Esed iyice baksın! Onca zulme rağmen Suriyeli çocuklar "taş kırarak" hayatta kalmaya devam ediyor!

Esed, İran ve Rusya'nın zulmü Suriye halkı için engel teşkil etmiyor! İbrahim Hamahir bunun en büyük örneği...

11 Haziran 2021 Cuma 19:18A+A-

Suriyeli Hamahir, taş kırarak ailesini geçindirmeye çalışıyor

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'deki Kerim Kampı'nda derme çatma bir çadıra sığınan Hamahir, ailesini geçindirmek için çalışmaya başladı. AA'nın hazırladığı haber Suriyelilerin verdikleri mücadelenin özeti niteliğinde...

Sabah saatlerinde taş kırmaya giden 10 yaşındaki Hamahir kazandığı paranın, ailesiyle kahvaltı yapmaya yetmediğini söyledi.

Çocuklar ağır işlerde çalışıyor

Suriye İnsan Hakları Ağı’nın (SNHR) raporuna göre, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerince en az 29 bin çocuğun öldürüldüğü ve savaş boyunca milyonlarca çocuğun yerinden edildiği Suriye'de, en büyük bedeli çocuklar ödüyor.

Mart 2011'den bu yana savaşın devam ettiği ülkede, maddi imkanı olmayan okul ve oyun çağındaki çocuklar, hayatlarına devam edebilmek için ağır işlerde çalışmak zorunda kalıyor.

Zor durumda kalan çocuklardan birisi olan Hamahir, ailesi için inşaatlarda çalışmaya başladı.

suriye-5276.jpg

"Tek isteğim ekmek parası kazanmak"

Dört kardeşi, annesi ve rahatsızlığı nedeniyle çalışamaz durumdaki babasına bakmak için bir tanesi 50-60 kiloyu bulan taşları kıran Hamahir, "Kışın soğuğunda ve yazın sıcağında zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyoruz." ifadesini kullandı.

Hamahir, "Hayattan tek isteğim ekmek parası kazanmak. Güzel bir yaşam ve okumak istiyorum. Babam hasta, ben çalışmasam kimse çalışamaz." diye konuştu.

suriye-2912.jpg

İbrahim'in ortaya koyduğu mücadele zalim bir rejimin halkına ödettiği bedelin küçük bir örneği. Suriye'de İbrahim gibi daha nice çocuklar var. Esed rejimi ve destekçileri Rusya, İran işledikleri cürümlerle Suriye halkını yok etmek istiyorlar. 

Zalimlerin tüm çabasına rağmen Suriyeliler "taş kırarak" dahi olsa hayatta kalmaya devam ediyorlar. Ortaya konulan bu asil şahitlik insanlığa çok şey anlatıyor! İbrahim Hamahir Suriye halkının inşa edeceği Özgür Suriye'nin taşlarını kendi elleriyle taşıyor!

 

Kaynak: AA, HAKSÖZ HABER

HABERE YORUM KAT

3 Yorum