1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed de ABD'den Türkiye'ye Baskı Yapmasını İstedi
Esed de ABD'den Türkiye'ye Baskı Yapmasını İstedi

Esed de ABD'den Türkiye'ye Baskı Yapmasını İstedi

Amerikan dış politika dergisi Foreign Affairs'e konuşan Esed, "Erdoğan, El Kaide'nin tabanını oluşturan Müslüman Kardeşler ideolojisine bağlıdır" ifadeleri kullanıp ABD'den Türkiye'ye baskı yapmasını istedi.

26 Ocak 2015 Pazartesi 16:48A+A-

Beşar Esed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD'i desteklemekle suçlayıp "Olanlardan bizzat o sorumludur" dedi. BBC Türkçe'de yer alan derlemeye göre, Esed'in mülakatından bazı bölümler şöyle:

Foreign Affairs: ABD'nin IŞİD'le mücadelede daha aktif olmasını mı istiyorsunuz?

Esed: Mesele sadece askeri açıdan daha fazla aktif olmak değil. Çünkü bu sadece askeri bir mesele değil. Siyasi bir mesele. ABD'nin Türkleri ne kadar etkilemek istediğiyle ilgili. ABD, El Kaide'ye desteğini kesmesi için Türkiye'ye baskı yaptı mı? Hayır yapmadı. Bu yüzden mesele sadece askeri değil. Bu birincisi. İkincisi askeri açıdan daha fazla aktif olmaktan söz ediliyorsa — Amerikalı yetkililer bunu açıkça kabul ediyor- asker göndermeden somut olarak bir şey elde edemezler. Askeriniz olmazsa, kime güveneceksiniz?

Foreign Affairs: Yani Amerika'nın daha fazla ne yapmasını istiyorsunuz? Türkiye'ye daha fazla baskıdan söz ettiniz.

Esed: İsyancıları desteklememeleri için Türkiye'ye baskı, Suudi Arabistan'a baskı, Katar'a baskı. İkincisi bu tür saldırıları gerçekleştirebilmesi için hükümetimizden izin isteyerek Suriye'yle yasal işbirliği yapması. Bunu yapmadılar ve şu anki saldırıları yasa dışı.

Foreign Affairs: İsyancıları askeri açıdan sonunda yenebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Esed: Dış destekleri olmazsa, mühimmat yardımı olmazsa ve Suriye içinde saflarına yeni teröristler katmazlarsa onları yenmek sorun değil. Bugün bile askeri açıdan bir sorunumuz yok. Ama sorun sürekli yardım almaları. Özellikle de Türkiye'den.

Foreign Affairs: En fazla kaygı duyduğunuz komşunuz Türkiye öyle mi?

Esed: Kesinlikle. Lojistik olarak, teröristler Suudi Arabistan ve Katar'dan mali destek alıyorlar. Ama Türkiye üzerinden.

Foreign Affairs: Bizzat Erdoğan'ı mı suçluyorsunuz? Bir zamanlar onunla ilişkileriniz oldukça iyiydi.

Esed: Evet. Çünkü o El Kaide'nin tabanını oluşturan Müslüman Kardeşler ideolojisine bağlıdır. Müslüman Kardeşler, 20. yüzyılın başlarında şiddet içeren siyasi İslam'ı özendiren ilk siyasi İslami örgüttür. O (Erdoğan), sıkı sıkıya buna bağlıdır ve bu değerlere inanmaktadır. Fanatiktir ve bu yüzden hâlâ IŞİD'i desteklemektedir. Olanlardan bizzat sorumludur.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT