1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed Askerleri Başıboş Dilenci Köpekler Gibi"
"Esed Askerleri Başıboş Dilenci Köpekler Gibi"

"Esed Askerleri Başıboş Dilenci Köpekler Gibi"

Saffuk el Şeyh Esed tarafından arananlar listesinde olmasına rağmen ölümü göze alarak kaçak yollardan Suriye’ye girdi ve Esed bölgelerini baştan sona gezdi.

08 Nisan 2020 Çarşamba 23:15A+A-

Suriyeli Saffuk el Şeyh günlerce süren gezi görüntülerini paylaştı ve Esed bölgelerinde tek kutsal değer var o da para ve Esed’in askerleri hepsi aç ve başıboş sefil köpek gibiler’ dedi. Suriye’ye Lübnan 

Esed karşıtı faaliyetleriyle bilinen Şaffuk el Şeyh, Suriye’ye Lübnan sınırından Vadi Halid yolunu kullanarak kaçak olarak girdiğini ve Esed bölgelerinde tüm kapıların rüşvet karşılığında kendisine ardına kadar açıldığını söyledi. 

Rejim bölgelerinden İdlib’e geçti

Yaşadığı olağanüstü tehlike yüklü macerayı kişisel sosyal medya hesabından paylaşan El Şeyh, gezdiği yerlere dair video ve fotoğrafları da delil olarak yayınladı. İlk olarak Rejim kontrolünde olan Humus’a gittiğini anlatan Şaffuk el Şeyh, tüm kontrol noktalarından bir dolar rüşvet karşılığında hiçbir sorgulama olmaksızın geçtim. Humus şehir merkezinde, Deblan Caddesi, El Hadara gibi bir çok noktada çekimler yaptım. Bab Amr, Hama gibi bir çok yeri ziyaret ettim’ ifadelerini kullandı. 

Savaş mağduru sivilleri soyuyorlar 

Aktivist Şaffuk el Şeyh, Esed askerleri için tek kutsal değer var o da para. Yolarda gördüğüm şey rejim askerlerinin her fırsatta savaş mağduru sivilleri soymasıydı. Beşşar Esed onlar için hiçbir şey ifade etmiyor. Esed’in sülalesine küfret, bedelini ödedikten sonra onlar için sorun değil’ dedi.

Esed’in bel bağladığı ordunun durumu bu

Rejimin güvenlik güçleri ve Şebbiha milisleri için "başıboş ve dilenci köpekler" nitelendirmesinde bulunan El Şeyh, “1000 Suriye lirası ver kontrol noktasında Beşşar Esadin fotoğrafına bas. Beşşar’ın bel bağladığı ordu bu işte’’ diye konuştu. 

Uygurlara destek içinde Çin’e gitmişti

Saffuk Eşşeyh, Suriye savaşı süresince muhalifler lehine farklı ülkelerde bir çok etkinliğe imza attı. El Şeyh’in 2019 yılı içerisinde de Çin zulmüne tepki amacıyla Doğu Türkistan’a gittiği ortaya çıktı. Çin yönetimi El Şeyh’i Doğu Türkistan’da tutukladı ve Esed’e teslim edeceğini duyurdu. Çin tehdidine karşı uluslararası tepkilerin artması üzerine Şaffuk el Şeyh ABD’ye teslim edildi.

Kaynak: Referans Medya / Fuat Durmuş 

HABERE YORUM KAT