1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esad Yeni Genel Af İlan Etti
Esad Yeni Genel Af İlan Etti

Esad Yeni Genel Af İlan Etti

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, yeni bir genel af yasasını onayladı. Sana haber ajansı, affın dünden önce işlenen bütün suçları kapsadığını duyurdu. Haberde konuya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

22 Haziran 2011 Çarşamba 06:09A+A-

 Esad, 31 Mayıs’ta "Müslüman Kardeşler" de dahil birçok örgütün üyesi için af ilan etmişti. İnsan hakları örgütlerine göre, 31 Mayıs’tan sonra yüzlerce tutuklu serbest kaldı.

Önceki gün bir dizi ekonomik ve siyasi reform vaadeden Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, dün de geniş kapsamlı bir af ilan etti. Devlet haber ajansı Sana'ya göre Esad, 20 Haziran'a kadar işlenmiş her türlü suçu af kapsamına aldı. Cumhurbaşkanı, 31 Mayıs'ta Suriye'deki Müslüman Kardeşler üyelerini de kapsayan, siyasi suçlulara yönelik bir af çıkarmıştı. Esad önceki günkü konuşmasında bu affın kapsamının genişletilmesi için Adalet Bakanı'na talimat verdiğini söylemişti.

Müslüman Kardeşler’in Türkiye’den beklentisi

Suriye Müslüman Kardeşler Cemaati Şura Meclisi Üyesi ve eski Genel Sekreteri Ali Sadrettin El-Bayanuni, özellikle seçimlerden sonra Türkiye'yi yönetenlerden Suriye'de durumun gelişmesi ile daha fazla bağdaşan tutumlar almasını beklediklerini söyledi. Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu Danışmanı Doç. Dr. Veysel Ayhan ve ORSAM Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, Londra'da ikamet eden Ali Sadrettin El Bayanuni ile 11 Haziran'da internet üzerinden görüştü. El Bayanuni'nin Suriye'deki gelişmelerle ilgili görüşleri ORSAM internet sitesinde yayımlandı.

Suriye Müslüman Kardeşler örgütünün Suriye'deki ayaklanmada doğrudan bir rolü olup olmadığı ve bir seçim olması durumunda Suriye toplumunun ne kadarının kendilerini destekleyeceği sorusu üzerine El Bayanuni, "Suriye'de yaşanan ayaklanma hareketini bir milli direniş hareketi olarak nitelendirmenin doğru olacağını, bu direnişe değişik siyasal ve toplumsal bağlılıkları olan bütün vatan evlatlarının katıldığını" söyledi. "Hiç kimse bu devrimi kendine mal edemez" diyen El Bayanuni, "Bize destek verenler diğer vatandaşlarla birlikte toplumsal harekete katılıyor. Hiç kimse direkt olarak bir talimat almıyor. Biz halk hareketi ile iç içe olduğumuzu ve bu hareketi desteklediğimizi ilan ettik.

Hiçbir ulusal üstünlük ya da güç gösterisinde bulunmayı düşünmüyoruz. Bundan dolayıdır ki biz kendimiz için bir sosyal oran belirlemeye uğraşmıyoruz" diye konuştu.

El Bayanuni, "bazı reformlar yapılarak Beşar Esad ile yola devam edip edemeyecekleri" sorusu üzerine, Suriye devletinin gerçek bir demokratik rejime kavuşması için modern esaslara göre yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu, bunun da kısmi veya şeklen reformlarla gerçekleşemeyeceğini söyledi. "İhtiyaç olan şey Suriye'de yeni, uygar, demokratik, çok partili, iktidar değişiminin yaşanabildiği, hukukun üstünlüğünün yer aldığı bir yapı inşa etmektir" diyen El Bayanuni, bunun şeffaf bir ortamda yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Bazıları rejimin gerekli değişiklikleri direkt olarak yapmasını umuyordu.

Şimdi biz vaatlerin hiçbir yararının olmayacağı aşamadayız. Çok acil somut icraatlara ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak adımlar tersi yönde atılmaktadır.” (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum