1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esad Tanklarını Geri Çekmeye Başladı
Esad Tanklarını Geri Çekmeye Başladı

Esad Tanklarını Geri Çekmeye Başladı

Dün Esad'la görüşen Davutoğlu bugün yaptığı açıklamada Hama'da tankların ve ağır silahların kentten çekildiğini açıkladı...

10 Ağustos 2011 Çarşamba 17:56A+A-

Bugün öğleden sonra katliamın yaşandığı HAMA şehrine giden Türkiye'nin Şam Büyükelçisi, Suriye ordusu'nun şehirden çekilmeye başladığını bildirdi.

Kameralar karşısına geçerek son durumla ilgili bilgi veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hama'da tankların ve ağır silahların çekildiğinin gözlendiğini söyledi...

İşte Ahmet Davutoğlu'nun açıklamasından satırabaşları;

Dün Esad'la konuşmamızda Hama gibi bölgelerin basına açılması gerektiğini belirtmiştik. Büyükelçimiz Hama'dan tankların çekildiğini bildirdi. Yarın Türkiye'den bazı basın mensuplarımızı Hama'ya götürmeyi planlıyoruz. İnşallah Suriye'nin istikrar ve huzur içinde demokratik dönüşümünü tamamlamasını arzu ediyoruz. Uluslararası toplum gelişmeleri yakından takip ediyor. Bir çok muhatabımla görüşmeler yaptım. Bundan sonra atılacak adımlarla ilgili de muhataplarıma bilgi aktardık.

Suriye'nin geleceğine yönelik katkı verilmesinin oluşması ve Suriye halkının iradesi yönünde adımlar atılırsa ve uluslararası toplum ilkeli bir şekilde tek ses olursa istediğimiz neticeyi elde ederiz. Önemli olan ziyaretimizin üzerinden 24 saat geçmeden beklediğimiz ilk adımın atılmasıdır. Gerekli talimatları verdim, Türkiye'den bu şehirlere basının ulaşmasını önemsiyoruz. Bundan sonra herhangi bir olay olduğunda da basının en doğruya bilgiye ulaşması önemlidir.

6.5 saatte ne konuşulduğunu muhataplarımız merak ediyorlardı. İntibalarımı aktardım, takdirlerini belirttiler. Mutabık kaldığımız hususları da paylaştım kendileriydi. Bu artık Türkiye-Suriye ilişkisinin ötesinde uluslararası bir konudur. Netice alınması önemlidir. Netice, Suriye'de halkın taleplerine uygun şekilde demokratik dönüşümün tamamlanmasıdır. 

HABERE YORUM KAT