1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. ERZURUM

  4. Erzurum Kudüs İçin Ayağa Kalktı
Erzurum Kudüs İçin Ayağa Kalktı

Erzurum Kudüs İçin Ayağa Kalktı

​​​​​​​Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD başkanı Donald Trump’un, İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak ilan etmesine anlamlı bir tepki de Erzurum’dan geldi.

10 Aralık 2017 Pazar 04:16A+A-

“Erzurum Sivil Toplum Platformu’nun” çağrısı ile bir araya gelen STK’ların öncülüğünde ve Kudüs davasına gönül veren Erzurumlu camiaların da desteğiyle organize edilen program, tüm Erzurum halkının tepkilerini yansıtan ortak bir ses oldu.

Narmanlı Camii’nden salalar eşliğinde hareket edip Havuzbaşı Kent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen binlerce Erzurumlu, ABD başkanı Trump’un kararına duydukları öfkeyi taşıdıkları pankartlarla, dövizlerle ve yürüyüş boyunca attıkları sloganlarla ilan ettiler.

Yürüyüş esnada ve akabinde toplanılan meydanda: “Erzurum Tek Yürek, Kudüs için Yürüyor”, “Free Kudüs”, “Kudüs Davamızdır”, Hz. Ömer’in Mirası, Selahaddin Eyyubi’nin Rüyası, Sultan 2. Abdülhamit’in Davası Kudüs İçin Ayaktayız”, “Kudüs Kırmızı Çizgimizdir”yazılı pankartlar, Türkiye ve Filistin bayrakları taşınırken; Erzurum’dan Kudüs’e direnişe bin selam”, “Müslüman uyuma ilk kıblene sahip çık”, “Küdüs Bizim Onurumuzdur”, “Yaşasın Küresel İntifada”, “Birruh Biddem Nefdike Ya Aksa” “Siyonist Trump Hesap verecek”, “Siyonist Elçilik Kapatılsın” vb. sloganlar atıldı.

Havuzbaşı Kent Meydanı’na varan topluluk, Abdullah Çelik’in sunuculuğunda ve Hafız Abdülkadir Düzenli’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle programa başladı. Akabinde Kudüs davasını özetleyen sinevizyon gösterimi gerçekleşti ve sunucu Abdullah Çelik, Erzurumlu Müslümanların ortak tepkisini içeren basın açıklamasını okudu.

Basın açıklamasından sonra kürsüye davet edilen gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, Erzurum halkına hitaben Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar açısından değerini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Dilipak, Kudüs’ün 1917 yılında İngilizler tarafından işgal edilmesinden günümüze kadar olan süreci özetledi. Dilipak, Kudüs için atılan her adımın aslında İslam Alemi ve tüm Müslümanlar için atılmış bir adım olacağını vurgulayarak, "Bugün Kudüs’ü işgal edenler, yarın Büyük İsrail için arz-ı mev’ud topraklarına yönelecekler. Arz-ı Mev’ud, yani vaad edilmiş topraklar içerisinde Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, kısaca Türkiye’nin de bir bölümü vardır" dedi.

Öte yandan, Dilipak, konuşmasında meydanı dolduran kalabalığa "Şimdi cebinizdeki Amerikan sigaralarını, siyonist sigaralarını çıkarıp buraya atın, kurtulun bu illetten!" diye de seslendi. Dilipak’ın bu çağrısı üzerine herkes cebindeki sigaraları çıkararak platforma doğru fırlattı.

Abdurrahman Dilipak’ın konuşmasının ardından Erzurum il müftüsü “Hasan Hüsnü Sula’nın” yaptırdığı duaya el açıp katılan kalabalık, programın sonlanmasıyla olaysız bir şekilde dağıldı.

Program esnasında okunan basın metninde ise şunlara değinildi:

Kudüs’ün Hz. Ömer’in mirası, Selahaddin Eyyubi’nin rüyası ve Sultan II. Abdulhamid’in davası olduğunun belirtildiği metinde, "Yüreğimizin yazgısına, kaderimizin kıblesine uzanan; alçak, hain kalleş Siyonist saldırılara Erzurum’dan yükselen bir ses olmak için buradayız. Müslümanların ilk kıblesine, Resulullah’ın miracına sahip çıkmak için buradayız. Kudüs’ün Dünya Müslümanlarının başkenti olduğunu haykırmak için ve ilk kıblemizin, aynı zamanda son nefesimizi vereceğimiz yer olduğunun bilinmesi için buradayız" denildi.

ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açma kararının, sorumsuz ve hukuksuz oluşunun yanında, aynı zamanda dünyayı terörize etme girişimi olduğunun vurgulandığı ortak deklerasyonda, "ABD bu kararı ile bütün yeryüzünü ateşe atmaya niyetlenmiştir. ABD’nin bu kararına sessiz kalmak, Siyonistlerin emellerine ABD’den daha fazla hizmet etmek demektir. Kudüs bizim onurumuzdur ve iffetimizdir. Trump ise, siyonizmin son kuklası olarak cehenneme yürüyecektir. Ona destek olan Müslüman görünümlü liderler de yanında sürüklenecektir. Biz Allah’a ve ahiret gününe inanıyoruz. Roma’nın ve Bizans’ın akıbeti ne olduysa, Amerika ve İsrail’in akıbeti de o olacaktır. Çünkü biz Allah’a, onlar güce tapıyorlar. Çünkü biz ahireti, onlar dünyayı seviyor. Ve en önemlisi de biz şehadeti seviyoruz" ifadeleri kullanıldı.

erzurum-1-001.jpg

erzurum-2-001.jpg

erzurum-3-001.jpg

erzurum-4.jpg

HABERE YORUM KAT