1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Erzincan’da Başörtülüler Tek Tek Fişlenmiş
Erzincan’da Başörtülüler Tek Tek Fişlenmiş

Erzincan’da Başörtülüler Tek Tek Fişlenmiş

Erzincan'daki Ergenekon davasının bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'e bağlı 9. Kolordu Komutanlığı lojmanlarına gelen ziyaretçi ve çocuk bakıcısı kadınların tek tek fişlendiği ortaya çıktı.

15 Temmuz 2010 Perşembe 17:54A+A-

Askeri istihbarat raporuna göre, ziyaretçilerle birlikte ev sahibi subay ve astsubayların kişisel bilgileri de belgeye işlendi.

Askeri istihbarat tarafından 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç'a iletilen belge, askeri personelin kaldığı Erzurum'un Gez Mahallesi'ndeki lojmana giriş çıkış yapan ziyaretçi ve çocuk bakıcısı kadınların 'başörtülü-türbanlı' diye tek tek fişlendiğini ortaya koydu.

20-27 Ocak 2009 tarihleri arasında İstihbarat Yüzbaşı A.E. ve Binbaşı A.Y. tarafından hazırlandığı bilgisi yer alan belgenin "Lojmanlara bakıcı olarak gelen" başlıklı bölümünde başörtülü ve türbanlı 5 bakıcının ismi, hangi subay ya da astsubayın evine geldiğine ilişkin bilgilerin detaylı bir şekilde yer aldığı tespit edildi.

İĞNELİ DUR, İĞNESİZ GEÇ

Lojmana ziyaretçi ve bakıcı olarak giren bazı kadınların başörtü bağlama şekilleri konusunda uyarıldığı da belgede yer alan bilgiler arasında. Fişleme belgesinde Üsteğmen E.U'ya gelen bakıcı Z.A ve Uzman Çavuş E.Ö'ye gelen bakıcı B.B. için şu ifadeler yazılı: "Türban takmakta. Nizamiyedeki personelin ikazıyla türbanını, başörtüsü bağlama şekline çevirmektedir." 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç'a sunulan fişleme notunda "lojmanda oturan personele ziyaretçi olarak gelenler" bölümdeyse 4 kişinin başörtülü ve türbanlı olarak lojmandaki askeri personeli ziyarete geldikleri bilgisine yer veriliyor. Lojmana başörtüsüyle gelen kişilerin isimlerinin karşısında ise ziyaret ettikleri askeri personelin isim ve ev adresleri yer alıyor.

GİZLİ: KAPICININ KIZI ÖRTÜLÜ!

'Gizli' ibareli fişleme bilgisinde "lojmanda çalışan kapıcılar' bölümünde, "B.A'nın kızının türbanlı, Y.K'nın eşinin türbanlı olduğu tespit edilmiştir" ifadeleri yer alıyor. Belgede "Bir hafta boyunca değişik saatlerde icra edilen gözetleme faaliyetiyle türbanla içeriye girenler" bölümünde ise yapılan fişleme sonuçları aktarılıyor. Bu bölüme 'bakıcı, temizlikçi, kapıcı eş ve çocukları, lojmanda ikamet eden personelin ve kapıcıların ziyaretçileri ile bir uzman çavuşun eşinin türbanlı olduğu tespit edilmiştir' notu düşülmüş.

Darbe taraftarına bir artı

Emekli Org. Çetin Doğan, tutuklanmasının ardından kendini savunmak için yazdığı 16 sayfalık mektubunda Plan Semineri'ne,Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri'ni temsilen iki ayrı heyetin katıldığını ve başındaki komutanlardan birinin Orgeneral, diğerinin de Korgeneral olarak halen görevde olduğunu ifade etmişti. Bu komutanların Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Korgeneral Tevfik Özkılıç olduğu ortaya çıktı. Halen 9. Kolordu Komutanı olan Korgeneral Tevfik Özkılıç'ın ismi de, Balyoz'cular tarafından hazırlandığı iddia edilen listede darbeyi destekleyen bölümünde geçiyor. Bütün Generallerin fişlendiği listede o dönemde Tuğgeneral olan Tevfik Özkılıç'a artı verilmiş.

Samanyoluhaber

HABERE YORUM KAT