1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon’un İntikam Birliği: TİTB
Ergenekon’un İntikam Birliği: TİTB

Ergenekon’un İntikam Birliği: TİTB

Ankara’da Türk İntikam Teşkilatı Birliği’ne yönelik operasyon Ergenekon’a uzandı. Örgütün arkasında Ergenekon sanıkları Eruygur ve Poyraz çıktı.

01 Aralık 2010 Çarşamba 13:20A+A-

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği tarafından 27 kasımda Türk İntikam Teşkilatı Birliği (TİTB) yapısına karşı yapılan operasyonun perde arkası ve örgütün bağlantıları ortaya çıkarıldı. Polisin savcıya gönderdiği fezlekede, TİBT yapılanmasına üye olduğu belirtilen şahısların Ergenekon davası sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Ergun Poyraz tarafından yönetildikleri yer aldı. Ayrıca yapılan teknik takipte gözaltına alınan şahısların Ergenekon sanıkları ile iletişim kurdukları ve kritik davalara müdahil olmaya çalıştıkları öğrenildi. Fezlekede, örgüt üyelerinin Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili önemli bilgilere sahip olduğuna yer verildi.

Ankara Başsavcılığı'na gönderilen fezlekede, şunlar yer aldı: "Türkçü Toplumcu Budun Derneği ve İlteriş Türkçüler Derneği isimli derneklerin Ergenekon Terör örgütünün illegal askeri kanadı olduklarını, kendisinin de onların arasında olduğunu ancak ayrıldığını, bu şahısların Şener Eruygur, Ergün Poyraz, gibi Ergenekon operasyonları kapsamında gözaltına alınan şahıslarla toplantılar yaptıklarını, Elbirliği Derneği'nin de bunların uzantısı olduğunu, gerekli techizat ve silahlarının olduğunu beyan etmiş ve 28.11.2008 gün ve 2008/707 sayılı soruşturma dosyamız kapsamında takibi yapılan şahıslardan N.K.O. ve A.S'nin bu faaliyetleri organize ettiklerini ifade etmiştir."

Ergenekon Davası için silahlı eylem

TİBT'in iletişim kurduğu internet sitelerinde Ergenekon Davası sanıklarından Ergun Poyraz, Sevgi Erenerol, Kemal Kerinçsiz, Muammer Karabulut, Tuncer Kılıç, Mehmet Şener Eruygur ve Turhan Çömez ile irtibat halinde oldukları ortaya çıkarıldı. TİBT üyelerince 5 Mayıs 2009 günü Ergenekon soruşturması için kendi aralarında paylaştıkları bir mailde Ergenekon Davası'nın durdurulması için silahlı eylemlerin yapılması gerektiği şu cümlelerle ifade edilmiş: "TİBT olarak Türk düşmanlarına karşı mücadele etmenin ve onları tarih sahnesinden silip atmanın yegane yolunun silahlı mücadeleden geçtiğini bir kez daha vurguluyoruz. Silahlı eylem kararı alan teşkilatımız, Ergenekon Operasyonları adı altında yapılan bu hain saldırılara karşı gerekli cevabı verecektir."

Hablemitoğlu cinayetinde VİP bilgiler

Ankara Emniyeti tarafından 25 kasımda gözaltına alınan Hurşit Canlı'nın Ergenekon soruşturması ve diğer kritik davalara müdahil olduğu öğrenildi. Fezlekedeki iddialar şöyle: "DGM Başkanı Orhan Karadeniz ile Fethullah Gülen davasıyla ilgili görüşmede bulunulduğu, Alman Vakıfları ile ilgili DGM'de duruşmaya gidildiği, müdahillik taleplerinin reddedildiği, ajanlık yapan kişilerin beraatına karar verildiği, Yargıtay'da misyonerlerle ilgili duruşmaya girdiği, Dr. Servet Ünsal ile beraber Yargıtay'da hakimlerle görüşerek misyoner davasında olumlu oy kullanmaları ile kuliste bulunduğu 3 saat Yargıtay'da kalındığı, İstanbul Tuzla'da Asteğmen adayı Hurşit Canlı ile Necip Hablemitoğlu cinayeti ile ilgili VİP önemli olduğuna inandığı bilgileri aldığı, TV ve yazılı basında dost tarikatı olarak bilinen emekli İstihdam Kd. Binbaşı İhsan Güven' in evinde 3,5 saat görüşüldüğü daha sonra Atilla Albay ile görüşüldüğü şeklindeki bilgiler Ergün Poyraz ile ilgili hazırlanan dokümanlarda Hurşit Canlı isimli şahsın isminin geçtiği tesbit edilmiştir."

(Arzu Yıldız / Taraf)

HABERE YORUM KAT