1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ergenekon'a Hastane Kuruldu!
Ergenekona Hastane Kuruldu!

Ergenekon'a Hastane Kuruldu!

Sağlık sorunları nedeniyle sık sık hastaneye kaldırılmaları tartışma konusu olan Ergenekon sanıklarının bulunduğu Silivri Cezaevi'nde artık tam teşekküllü bir hastane var.

12 Ağustos 2010 Perşembe 12:31A+A-

Sağlık gerekçesiyle özellikle GATA hastanelerine kaldırılmaları tartışma konusu olan Ergenekon sanıklarının bulunduğu Silivri Cezaevi'nin içinde poliklinik kuruldu. Sincan, Maltepe cezaevlerinde de poliklinikler hizmet veriyor.

Türkiye'deki cezaevleriyle ilgili sorunların başında işkence kötü muamele iddialarının yanısıra, kapasitelerin üstünde hükümlü ve tutuklu bulunması, fiziki koşulların yetersizliği ile sağlık sorunları geliyor. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun çeşitli cezaevlerine ilişkin raporlarında cezaevlerinde yeterli sağlık personelinin bulunmasına dikkat çekilerek, sağlığın temel insan hakkı olduğu vurgularak önlem alınması istendi.

Bunun üzerine Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol imzalanarak infaz kurumlarındaki sağlık birimleri ve personelinin Sağlık Bakanlığına devri sağlandı. Bunun ardından da kampus şeklinde konuşlanan infaz kurumlarına hastane kurulması uygulamasına geçildi. İlk olarak Sincan Ceza İnfaz Kurumu'nda başlatılan uygulama, daha sonra Ergenekon tutukluları ile dikkat çeken Silivri Ceza İnfaz Kurumu ile Maltepe Ceza İnfaz Kurumu'nda hayata geçirildi.

Sincan Ceza İnfaz Kurumu'nda Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde semt polikliğini olarak hizmet veriliyor.

Genel cerrah var
Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda Silivri Devlet Hastanesi bünyesinde semt polikliğini bulunuyor. Genel cerrah, ortopedi, psikiyatri ve dahiliye uzmanlarının yanında sekiz pratisyen hekim de 24 saat esasına göre nöbet tutuyor. Dört sağlık memuru ve bir hemşire göre yapıyor, röntgen ve laboratuvarlar da var.

Maltepe Ceza İnfaz Kurumu'nda da Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi bünyesinde polikliniği hizmeti başladı. Dahiliye, diş, genel cerrah, ortopedi ve üroloji uzmanlarının yanında bir de pratisyen hekim görev yapıyor. Cildiye, nöroloji ve KBB uzmanları ise bir ay içerisinde görevlendirilecek. İki sağlık memuru ve iki hemşire de görevli.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, büyük hapishane kampuslerinde hastane kurulması önerilerini, Komisyon başkanı olduğunun hemen ertesinde ifade ettiğini belirterek, şunları söyledi:

Ceza ve tutukevlerinde Adalet Bakanlığı'nın hekim ve sağlık personelini çalıştırmasının sınırlılıkları vardı ve tutuklu ve hükümlülerin sağlık sorunları yaşamaları çok sık gündeme geliyordu. Komisyonumuzun önerisi üzerine Sağlık Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı bir protokol imzaladı. Büyük kampuslerde en yakın devlet hastanesine bağlı polikinikler açılması çalışması başlatıldı. Hizmetin yaygınlaştırılması çalışmaları devam ediyor.

'Gatakulli' tartışması

Ergenekon soruşturması başladığı andan itibaren gözaltına alınan veya tutuklanan sanıkların sağlık sorunları sürekli gündeme geldi. Avukatlarının iddialarına göre onlar hastaydı. Kimilerine göre 'hastalık' cezavine girmemenin bir yoluydu. Hatta bunun için GATA'ya yatırılan paşalar için 'Gatakulli' yorumları bile yapıldı. Ergenekon sürecinde hastaneye girip çıkanların sayısı oldukça fazla.
Bununla ilgili en güncel rakamı ise geçen Mart ayında Adalet Bakanı Sadullah Ergin verdi.Soru önergesine yanıtta hastanede 'yatarak' tedavi olanların isimleri şöyle sıralandı: "Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Emekli Albay Arif Doğan, Hasan Atilla Uğur, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abbas Yurtkuran, Prof. Dr. Erol Manisalı, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Erkut Ersoy, Alparslan Arslan, İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu. (Bakanlığın yazısında olmayan not: Geçen haziran ayında yapılan son operasyonda eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay için de gözaltı talimatı çıkarılmış ancak oktay rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.)

HABERE YORUM KAT